Power shift in the international system and Russia's offensiveness
Uluslararası sistemdeki güç değişimi ve Rusya'nın saldırganlığı
  1. Tez No: 985757
  2. Yazar: BÜŞRA BAYRAMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE SEREN YEŞİLTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (ingilizce) Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Soğuk Savaş sonrası liberal uluslararası düzendeki güç değişiminin Rusya'nın saldırgan davranışları üzerindeki etkisini neorealizm yaklaşımı çerçevesinde ele almaktadır. Bu bağlamda, Rusya'nın saldırgan davranışlarına örnek teşkil eden; Gürcistan (2008) ve Ukrayna (2014, 2022-devam eden) savaşları ve Suriye (2015-2024) ve Libya (2017 civarında-devam eden) askeri müdahaleleri incelenmektedir. Araştırmanın sorusu, mevcut uluslararası düzendeki bir değişimin devletlerin saldırgan davranışlarını nasıl ve ne ölçüde etkilediğidir. Bu noktada, araştırma devletlerin tercihlerini anlamaya yönelik sistem düzeyindeki yaklaşımlara önemli bir katkı sağlamaktadır. Bu araştırma, 2000 ve 2024 yılları arasında, uluslararası düzenin kurucu aktörleri olarak üç büyük gücün -Amerika Birleşik Devletleri, Rusya ve Çin- en önemli güvenlik raporlarını ve iki uluslararası örgütün -Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü ve Şangay İşbirliği Örgütü- yıllık zirve bildirilerini içerik analizi yöntemiyle inceleyerek sistemsel dönüşümü, aktörler arasındaki ikili ilişkileri, tehdit algılamalarını göstermekte ve bunlarla Rusya'nın saldırgan davranışlarının ne kadar örtüştüğünü analiz etmektedir. Buna göre, Rusya'nın saldırgan davranışları Amerika liderliğindeki tek kutuplu uluslararası sistemden çok kutupluluğa doğru geçiş olması nedeniyle sistemsel dinamikler tarafından şekillenmiştir. Çok kutuplu uluslararası sistem, devletlerin saldırgan davranışlar sergilemesine uygun ortam oluşturur; sistemi kuran ve şekillendiren güce sahip olduklarından bunu büyük güçler daha kolaylıkla yapabilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the impact of power shifts in the post-Cold War liberal international order on Russia's offensive behaviors within the framework of the neorealist approach. In this context, it focuses on the wars in Georgia (2008) and Ukraine (2014, 2022-present), as well as military interventions in Syria (2015-2024) and Libya (around 2017-present), as examples of Russia's offensive behaviors. The research question is how and to what extent a shift in the current international order affects the offensive behavior of states. It makes a significant contribution to system-level approaches to understand states' preferences. This research analyzes the security documents of three great powers -the United States (U.S.), Russia, and China- and annual summit declarations of two international organizations – the North Atlantic Treaty Organization (NATO) and the Shanghai Cooperation Organization (SCO)- from 2000 to 2024 through the method of content analysis and demonstrates the power shift in the international system, bilateral relations among the actors, and threat perceptions. At this point, the thesis examines the extent to which the change in the system and its implications align with Russia's offensive behaviors. This thesis reveals that systemic dynamics, which characterize the transformation from American unipolarity to multipolarity during the period between 2000 and 2024, shape Russia's offensive behaviors. The multipolar international system provides a structural backdrop for states' offensive behaviors; the great powers can carry out these behaviors more easily since they are crucial actors for establishing and shaping the international system.