Psikolojik sermaye ve örgütsel yaratıcılık ilişkisi: İstanbul'da otelcilik sektörü çalışanları üzerine bir inceleme
The relationship between psychological capital and organizational creativity: A study on lodging industry employees in İstanbul
- Tez No: 588385
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tezin amacı, psikolojik sermaye ve örgütsel yaratıcılık arasındaki ilişkiyi incelemektir. Psikolojik sermaye kavramı, kişinin hem kendi hem de içinde bulunduğu örgütün verimliliğini arttırabilmesi için, sosyal, ekonomik ve davranışsal açıdan yeteneklerini geliştirebilmesi ve ortaya koymasıdır. Örgütsel yaratıcılık ise genel anlamıyla alışılanın dışına çıkma, yenilikleri ortaya koyma ve yaratıcı olma ile ilgilidir. Psikolojik sermaye ve örgütsel yaratıcılık arasındaki ilişkiyi anlayabilmek adına korelasyon analizden faydalanılmıştır. Ancak ondan önce mevcut ölçekler her ne kadar güvenilirliği kabul edilse de bu araştırma özelinde de faktör analizine tabi tutulmuştur. Araştırma sonucunda, psikolojik sermaye ile örgütsel yaratıcılık arasında alt boyutlar düzeyinde 5 negatif yönde ve 3 pozitif yönde ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the relationship between psychological capital and organizational creativity. The concept of psychological capital is the development of social, economic and behavioral skills in order to increase the productivity of both the individuals himself and the organizations in which he's involved. Organizational creativity, on the other hand, is about being out of the ordinary, revealing innovations and being creative. Correlation analysis is used to understand the relationship between psychological capital and organizational creativity. However, prior to that, although the reliability of the scales was accepted, a factor analysis is conducted in this study. As a result of the research, 5 negative and 3 positive relationships are determined between psychological capital and organizational creativity at the sub-dimensions level.