Alkol içen kişilerde serum LDH izoenzimlerinin araştırılması
Investigation of serum LDH isoenzimmes in alcohol consumers
  1. Tez No: 58841
  2. Yazar: MUSTAFA GÖRAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SADIK BÜYÜKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
6. ÖZET Çalışmamız Konya ve çevresinde yaşayan, yaşları 21-50 arasında, hayatında hiç alkol kullanmayan 48 sağlıklı erkek kişi ile, yaşlan 21-50 arasında 1-3 yıldan beri orta derecede alkol kullanan 64 erkek kişiden oluşan toplam 112 kişi üzerinde gerçekleştirildi. Alkol grubu orta içici olan günde ortalama 60-65 gr alkol tüketen kişilerden oluşturuldu. Her iki grubumuzda serum total LDH, LDHİ5 LDH2, LDH3, LDH4, LDH5 ve GGT enzim düzeyleri ölçüldü. Kontrol grubunda; Total LDH=428.93±98.89, LDH1 95.98±23.32u/l, LDH2 150.35± 35.03u/l, LDH3 91.03±24.09u/l, LDH4 46.13±13.67u/l, LDH5 46.05+17.92 and GGT 31.81±23.94 olarak bulundu. Ilımlı derecede alkol kullanan grupda, total LDH 381.68±62.33u/l, LDHX 79.79±13.94u/l, LDH2 124.14±21.31u/l, LDH3 79.01±15.02u/l, LDH4 44.08±8.98u/l, LDH5 59.30±17.17u/l and GGT 51.31±27.09u/l, olarak bulundu. Alkol grubumuzun LDH-l ve LDH2 düzeylerinde kontrol grubuna kıyasla belirgin azalma (p=0.003, p=0.044), LDH5 düzleyinde (p=0.05) ve GGT düzeyinde p=0.024) ise belirgin bir artış olduğu tespit edildi. Bu bulgulardan alkolün farklı dokular üzerindeki etkilerinin değişik oranlarda olduğu, özellikle karaciğer ve kalp dokusunun etkilendiği sonucuna varıldı. Ayrıca GGT ve LDH5 enzimlerinin artışı birlikte değerlendirildiğinde bu iki parametrenin“alkol suistimalinin biyokimyasal erken uyarıcıları”olabileceğini söyleyebiliriz. 32
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY This study was carried out on totally 112 male subjects living in Konya and Surroundings. Of the subjects, 48 were healthy controls who had never drunk in their life time and were aget between 21-50 years whereas 64 were moderate alcohol consumers aged between 21-50 years and had been drinking for at least for the past 1-3 years. All alcohol consumers were moderate drinkers who were consuming about 30-65 gr of alcohol per day. In both groups, serum GGT, total LDH and its isoenzymes were determined. In the control group, total LDH, LDH1; LDH2, LDH3, LDH4, LDH5 and GGT were. Total LDH=428.93±98.89, LDE^ 95.98±23.32u/l, LDH2 150.35± 35.03u/l, LDH3 91.03±24.09u/l, LDH4 46.13±13.67u/l, LDH5 46.05+17.92 and GGT 31.81+23.94, respectivel. In the alcohol group the same parameters were total LDH 381.68±62.33u/L, LDHX 79.79±13.94u/l, LDH2 124.14±21.31u/l, LDH3 79.01±15.02u/l, LDH4 44.08±8.98u/l, LDH5 59.30±17.17u/l and GGT 51.31±27.09u/l, respectively. LDH^ and LDH2 levels of the alcohol group were significantly reduced whereas LDH5 and GGT were increased compared to those of the control group. From those results, it was concluded that alcohol effects various organs, especially the liver and the heart, in different ratios. 33