Propofol ile sigara ve alkol kullanımının lidokain kinetiği üzerine etkileri
The Effects of propofol and alcohol-cigarette consuming on lidocain kinetics
- Tez No: 118040
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜLYA GÜVEN, Y.DOÇ.DR. ÖMÜR MAVİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Ö£ET : üjîokain geniş kullanım alanı bulunan lokal anestezik ve antiaritmik bir ilaçtır. Anjestezi indüksiyonu sırasında da entubaşyonun neden olduğu kardiyovaşkület yanıtları önlemek ve öksürük refleksini baskılamak amacıyla sık kullanılmaktadır Karaciğerde sitokrom p450 enzimleri tarafından yıkılır. CYP1A2 ve CYP3A4 iz^enzimleri lidokain parçalanmasında rol oynamaktadırlar. Propoîol, alkol ve sigara CYP1A2, CYP3A4, CYP2E1 "ızoenzimleri aracılığı ile birçok Hacrn kinetiğinde değişikliğe yol açtıkları gösterilmiştir. Bu nedenle lidokain kinetiğinde de değişiklik yapabileceği düşünülebilir. Propofolün CYP3A4 izoenzimini inhibe edici; sigara ve alkolün ise CYP1A2, CYP3A4 VE CYP2E1 izoenzimlerini indukleyici özellikleri olduğu bilinmektedir. Araştırmamızda, elektif şartlarda genel anestezi alan ve kronik sigara ve/ veya alkol kiıHanım öyküsü olan hastalar sigara - alkol kullanım öykülerine ve kullanılan irıdüksiyon ajanına göre ğruplandırıldılar. Grup 1, kronik sigara ( ortalama 22 ± S.1 en ak 10 yıl), grup 2 sigara ve alkol (ortalama 45.7± 12.2 Uy il saf etanol, ortalama 25.6± 4.2 sigara /gün en az 10 yrl) kuljanân hastalardan oluşturuldu. Grup 3 ve 4' teki hastalar ise sigara ve alkol kullanmıyorlardı. Uk üç grupta genel anestezi indüksiyonu i.v bolus olarak verilen (1mg/ kg) lidokainin ardından 2 mg/kg propofol, 1ng/ kg fentanil ve 1mg/ kg vekuronyum i.v bolus ile sağlandı. Dördüncü grupta ise anestezi indükşiyonunda 1*ıg/ kg fentânil, 5 mg/ kg tiopental ve 1 mg/ kg vekuronyum i.v bolus uygulandı. Genel anestezi idamesi tüm gruplarda, izofluran ( %1 volüm ) ve % 50 Oa \je % 50 N2O ile sağlandı. I I Sonuç olarak araştırmamızda sonucunda; propofol, sigara ya da alkol kullanımının tek doz i.v bolus olarak verilen lidokain kinetiğinde bir değişime yol açmadığı izlenmiştir. Grup 1-4 arasında EAA (ir farklılık izlenmedi. Bu sonuçlar tek doz lidokain kullanımda sitokrom enzim indüksiyonu ya da inhibisyonunun lidokain kinetiğini klinik olarak önemli olabilecek derecede etkilemediğini ve bolus tek doz 39kul anımda doz ayarlamasına gidilmesine gerek olmadığını düşündürdü. Ancak sigara içen grupta lidokain kinetiğinde kadın erkek arasında fark saptanmıştır. BU ıdan dolayı lidokain kinetiğinde özellikle sigara içen kişilerde bireysel farklılığın rol oyı ıayabHeceğinin uzun süreli kullanımlarda göz önünde tutulması gerektiği sonucuna vaı ılmıştır. 40
Özet (Çeviri)
yli. SUMMARY : propofol, alcohol and smoking have effects on cytochrom p450 enzymes In the liver. They interact with many drug metabolism via inducing or inhibiting cytochrom p450 enzymes. It; has been shown that ethanol and tobacco consuming induced CYP1A2, CYP3A4, OYP2E1 isoenzymes mainly whereas propofol has been inhibitory effect on CYP3A4 isoenzyme in the liver. Lidocaine is a local anesthetic and antiarrhythmic drug that is widely used in therapy. It is commonly used via i.v bolus before the induction of anesthesia to prevent s/mphatomimetic reactions such as changes in heart rate and arterial blood pressure during in general anesthesia and postoperative sore throat. It has been now known ttfıat CYP3A4 and CYP1A2 are the major isoenzymes are involved in the metabolism if lidocaine. ropofol, ethanol and tobacco uses the same microsomal enzyme pathway with docaine and probably they affect lidocaine metabolism by enzyme induction or inhibition. Ii | our study we studied twenty six patients who were undergoing elective surgery. F atients were studied into four groups based on their cigarette or alcohol consumption history and the induction agent used in general anesthesia. Group 1 v^ere chronic smokers ( n= 7)( mean 22 + 5.1, cigarette/ day at least 10 years), Group 3 (n= 7) {mean 45.7 ± 12,2 U year ethanol; 25.6 ±AJZ cigarette/ day at least JO years) were consuming both alcohol and smoking cigarette, Group 3 (n= 5 ) and 4 ( n= 7) were not consuming alcohol or smoking cigarette. Before the induction of anesthesia lidocaine hydrochloride %2 solution 1 mg/ kg was administered i.v bolus. Fror the groups 1 to 3, general anesthesia was induced 1^g/ kg fentanyl, then % mg /kg propofol and 1 mg /kg vecuronium were given i.v bolus and after two minutes ndotracheal entubation was performed. For the group 4 general anesthesia was 41induced 1ng/ kg fentanyl, then thiopental (5mg /kg ) and 1mg /kg vecuronium were given i.v bolus and two minutes later endothraceal entubation was performed. (Seneral anesthesia was maintained for all groups isoflurane 1 % volume + 50 % is^Oand 50%O2. Arteriel blood samples were drawn at 1, 5, 10, 20, 40, 60 minutes after the i.v bolus of lidocaine. Lidocaine concentrations were measured by enzyme multiplied jtfTimunassây method. Serum lidocaine concentrations were not showed statistically significant differences at any time point between the groups, yyith the respect of lidocaine AUC (o-60min>ug/ml and t Vz (min) values there were no statistically significant differences between the groups (p >0.05 ). In the smoking çjroup ( Group 1), women have shorter 1 14 ( min ) comparing to men. This study shows that propofol, alcohol and cigarette have no effect on i.v bolus Ijjdocaine concentrations. But in the smoking group lidocaine elimination half - life t % (min ) in the women was significantly shorter than men. 42