Marmara bölgesi hava kalitesinin zamansal ve mekansal değişiminin istatistiksel analizi
The statistical analysis of temporal and spati̇al variations of marmara region air quality
  1. Tez No: 588419
  2. Yazar: ONUR GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ ALVER ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Sanayileşme, nüfus artışı, kentsel yapılaşma ve ekonominin merkezi olması sebebi ile Türkiye'de Marmara bölgesi önemli bir yere sahiptir. Bu etkenler Marmara Bölgesinin içinde bulunan kentsel alanlarda hava kalitesinin bozulmasına sebep olmaktadır. Marmara Bölgesinde kömürden doğalgaza geçiş süreci son 20 yılda önemli bir kükürt dioksit (SO2) azalması sağlamıştır. Buna karşın atmosferdeki Partikül Madde konsantrasyonlarının 2019 hedef sınır değerini yakalaması güç gözükmektedir. T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Marmara Temiz Hava Merkezi (MTHM) tarafından Marmara Bölgesinde PM10, PM2.5, SO2, NOx, O3, CO parametreleri hava kalitesi ölçüm istasyonlarında online olarak ölçülmektedir. Bu çalışmada 2013-2017 yılları arasındaki tüm ölçüm sonuçlarının SPSS programı ile istatistiki analizi yapılmış, RStudio ile kirletici kaynakların meteorolojik faktörlerle ilişkisi belirlenmiş ve çöl tozu, sanayi, ısınma, kentsel dönüşüm vb. kaynakların Marmara Bölgesi'ndeki hava kalitesine etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Industrialization, population growth, the Marmara region in Turkey because it is the center of urban construction and the economy has an important place. These factors cause deterioration of air quality in urban areas in the Marmara Region. The transition from coal to natural gas in the Marmara Region has led to a significant reduction in sulfur dioxide (SO2) over the past 20 years. However, it is difficult for the particulate matter concentrations in the atmosphere to reach the target limit value for 2019. T. C. PM10, PM2.5, SO2, NOx, O3, CO parameters are measured online in the Marmara Region by the Ministry of Environment and Urbanization, Marmara Clean Air Center (MTHM). In this study, the statistical analysis of all measurement results between 2013-2017 was made with SPSS program, the relationship between meteorological factors and pollutant sources was determined by RStudio and the effect of sources of desert dust, industry, heating, urban transformation etc. on air quality in Marmara Region was examined.