Muhammed Abid es-Sindî'nin (Ö.1257/1841) ilmî kişiliği ve fıkıh ilmindeki yeri
The scientific personality of Muhammed Abid es-Sindî (D.1257 / 1841) and his place in the science of fiqh
- Tez No: 588418
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Muhammed Âbid, net olmamakla birlikte, 1190/1776 yılında bugünkü Pakistan sınırları içerisinde kalmış bulunan Sind bölgesinde dünyaya gelmiş son dönem Osmanlı âlimlerindendir. Muhammed Âbid, hayatı boyunca farklı bölgelerde birçok âlimden ders alarak ilmini artırmıştır. Bunun yanı sıra hayatının ilk yıllarını Sind bölgesinde geçirdikten sonra ailesiyle birlikte 1194/1780 senesinde Hicaz bölgesine hicret ederek Cidde şehrine yerleşmiştir. Daha sonra dedesi ve babasının vefatı üzerine 1208/1793 yılında amcasıyla birlikte Yemen'e hicret ederek Zebid şehrine yerleşmiştir. Hayatını ilim yolculuklarıyla geçiren Muhammed Âbid, fıkıh, hadis, tefsir, Arap dili, sarf, nahiv, mantık, tıp vb. birçok ilimde eser kaleme alacak derecede bilgi sahibi bir âlimdir. Bunun yanında birçok alanda eser kaleme alan müellif, özellikle de fıkıh ve hadis alanında temayüz etmiştir. Çalışmamız giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın amacı, önemi, yöntem ve kaynakları ortaya konulmuştur. Birinci bölümde, Muhammed Âbid'in hayatına değinilerek onun yaşamış olduğu bölgelerin siyasî, sosyal olaylarıyla ilgili bilgiler sunulmuştur. Ayrıca Muhammed Âbid'in ailesinin ve özellikle dedesi ve amcasının, onun hayatında bıraktıkları etkilere işaret edilmiştir. Muhamme Âbid'in yapmış olduğu yolculuklar hakkında da bilgi verilmiştir. Bu bölümün sonunda ise hocaları ve talebeleri hakkında birtakım bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde ise Muhammed Âbid'in eserleri ve risaleleri incelenmiş, bunların içerikleri hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümden sonra ise bir sonuç kısmıyla tez tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Muhammad Âbid is one of the Ottoman scholars of the late period who were born in 1190/1776 in the region of Sind, which has remained within the borders of present-day Pakistan. Throughout his life, Muhammad Âbid raised his knowledge by taking classes from many scholars in different regions. However, after spending the first years of his life in the Sind region, he and his family migrated to the Hejaz region in 1194/1780 and settled in Jeddah. After the death of his grandfather and his father in 1208/1793, he moved to Yemen and settled in Zebid City with his uncle. Muhammad Abid, who spent his life with traveling for the sake of knowledge, is a scholar who has enough knowledge to write works in many sciences including fiqh, hadith, Quran commentary, Arabic language, Arabic grammar, logic, medicine and so on. The author who produced works in many fields, is a distinguished scholar in the fields of fiqh and hadith. This study consists of an introduction, two chapters and a conclusion. In the introduction, the purpose, importance, methods and resources of the research are presented. In the first chapter, the life of Muhammad Abid was mentioned and the political and social aspects of the regions where he lived were presented. Information about his family and especially about his grandfather and uncle who left deep traces in his life were presented and their effects on the author were mentioned. At the end of this chapter, information is given about his teachers and students. In the second chapter, information about the works of Muhammed Âbid is presented and details of their contents is presented. After the second chapter, the study is finalized with a conclusion.