Haber üretiminde kullanılan 360 derece videoların haberin güvenilebilirliğindeki rolü
The role of 360 degree videos used for the news production in the credibility of the news
  1. Tez No: 588426
  2. Yazar: ZEYNEP IŞIKDAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER DEĞERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
360 Derece haber videolarının başa giyilebilir görüntüleyicilerle izlenmesiyle izleyici haberi kendi seçtiği görüş açısına göre izleyebilmekte ve kendisini sarmalayan bu ortamda haberle duyusal ve duygusal açıdan bağ kurarak, habere birinci şahıs bakış açısıyla dahil olabilmektedir. Bu çalışmada, haberin başa giyilebilir görüntüleyiciler aracılığıyla 360 derece videolarla izlenilmesinin yarattığı“oradalık”hissinin izlenilen habere duyulan güven üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çalışma alanyazın araştırması ve anket çalışmasından oluşmaktadır. Çalışma kapsamında hazırlanan 28 soruluk bir anket ön test ve son test deney deseni ile 88 kişiden oluşan bir gruba yüz yüze görüşmeler uygulanmıştır. Anket çalışmasından elde edilen sonuçlar üzerinde yapılan istatistik analizleri sonucunda 360 derece video görüntüleri ile hazırlanan haber içeriklerinin sanal gerçeklik donanımları kullanılarak izlenmesi ile oluşturulan“oradalık”deneyimi ile haberin güvenilirliği arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur. Oradalık deneyimi yaşamanın bu deneyime ait algıyı ve habere duyulan güvenilirlik algısını olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Watching 360-degree news videos with Head-Mounted Displays(HMDs), the viewer can watch the news according to his / her chosen viewpoint and in this immersive environment, he/she can connect with the news sensually and emotionally with the first-person perspective. In this study, the impact of the“feeling of telepresence”(generated by watching the 360-degree news videos through HMDs) on the credibility of the news was investigated The study consists of a literature review and a questionnaire survey. In the scope of the study, a questionnaire with 28 questions was applied with a pre-test and post-test experiment design. The survey is conducted through face-to-face interviews with a group of 88 people. As a result of the statistical analysis of the results obtained from the survey, a positive relationship was found between the“credibility of the news”and“telepresence”(which is generated by viewing the news content prepared as 360-degree video and experienced using virtual reality equipment). It has also been found out that telepresence experience positively impacts the perception of this experience and the perception of reliability of the news.