Depresif duygudurum bozukluklarında intihar davranışının araştırılması
The Research of suicide in depressed mood disorders
  1. Tez No: 58846
  2. Yazar: CENK TOSUNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Çalışmada intihar davranışının oluşumunda çok sayıda faktörün etkileşimi altoda kalan bireylerin, intihara yönelmesinde, depresif duygudurum bozukluk tanısı almış olma, umutsuzluğun olması gibi risk faktörlerinin yanısıra, kişinin öfkesini ifade ediş biçiminin, olumsuz olaylarla başa çıkma ve problem çözme yeteneklerinin de önemli olduğu düşünülerek, intihan anlamada bu faktörlerin de incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma grubu olarak intihar davranışı gösteren ve öngörülen koşullan taşıyan 12'si kadın ve 44'ü erkek toplam 56 denek alınmıştır. Kontrol grubu olarak daha önce intihar davranışı göstermemiş ve hasta grubu ile benzer sosyodemografik özellikler ve benzer psikiyatrik tanılan taşıyan 7si kadın ve 26'sı erkek toplam 33 denek ile ikinci bir kontrol grubu olarak da herhangi bir psikiyatrik tam almamış ve hasta grubu ile benzer sosyodemografik özellikler taşıyan 8'i kadın ve 25'i erkek toplam 33 denek alınmış ve çalışma 27'si kadın, 95'i erkek toplam 122 denek ile gerçekleştirilmiştir. Olgulara Yan Yapılandnılmış Görüşme Formu, İntihar Düşüncesi Ölçeği, İntihar Niyeti Ölçeği, Beck Depresyon Envanteri, Beck Umutsuzluk ölçeği, Sürekli Öfke-Öfke Tarz Ölçeği, Problem Çözme Envanteri uygulanmıştır. Tartışma bölümünde elde edilen bulgular literatür bilgileri ışığında tartışılmıştır. Sonuç bölümünde intihar davranışı gösteren bireylerin; bu davramşlanmn açıklanmasında sosyodemografik özelliklerinden kaynaklanan risk faktörlerinin ve intihar davranışının depresif duyguduruma kıyasla umutsuzlukla daha yakın İlişki içinde olmasının yanısıra, kişinin öfke düzeyinin ve öfkesini ifade ediş biçiminin, ayrıca problem çözme yeteneMerinin de önemli olduğu kanısına varılmıştır. İntihar davranışı gösteren bireylerin problem çözümünde ve olumsuz olaylarla başa çıkmada daha az başarılı oldukları, daha yüksek öfke düzeyine sahip bulundukları, öfkelerini daha az kontrol edebildikleri ve bu öfkelerini sıklıkla kendilerine yönelttikleri saptanmıştır. 56
Özet (Çeviri)
SUMMARY“THE RESEARCH OF SUICIDE IN DEPRESSED MOOD DISORDERS”The way of expressing anger, coping and problem solving are also important for individuals who are influenced by too many factors in the formation of suicidal behaviour, nearby the risk factors such as having depressed mood disorder and hopelessness. In this study it is aimed to examine also these factors for understanding suicide. 12 females and 44 males, 56 subjects who showed suicidal behaviour and kept foresighted conditions were examined as a study group. 7 females and 26 males, 33 subjects with similar psychiatric diagnoses and similar sociodemographic characteristics who did not show suicidal behaviour were examined as a control group. Moreover 8 females and 25 males, 33 subjects with no psychiatric diagnoses and similar sociodemographic characteristics who did not show suicidal behaviour were examined as a second control group. Totally the study was realised with 27 females and 95 males, 122 subjects. The subjects were given Semi-Structured Interview, Suicidal Ideation Scale, The Suicide Intent Scale, Beck Depression Inventory, Beck Hopelessness Scale, The State Trait Anger Scale, Problem Solving Inventory, Form-A. Obtained findings were discussed considering literature, in the section of discussion. In the concluding section, it was found out that the way of expressing anger, coping and problem solving capacities are also important to explain mis attitude for individuals who showed suicidal behaviour, nearby the risk factors which coming from sociodemographic characteristics and suicidal behaviour was more closely linked to hopelessness than having depressed mood disorder. It was ascertained that individuals who showed suicidal behaviour were less successful in coping and problem solving, had higher anger levels, less successful in controlling their anger and usually displayed internal anger. 57