Olay formunda sanat nesnesi
Art object in event form
- Tez No: 588477
- Danışmanlar: DOÇ. DEVABİL KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu eser metni,“defterler”adlı çalışmayı bir sanat nesnesi olarak sunmuş ve belirli bir felsefi görüş ve sanat alanı içerisinde anlatılarda bulunan bazı sanatçı ve sanat kuramcılarının çalışmalarının, metinler bağlamında çözümlenmesi üzerine yazılmıştır. Eser metnin ikinci bölümünde belirlenen felsefi düşüncenin anlatımları betimlenerek, olay teriminin anlamının kavranması amaçlanmaktadır. Bir sonraki bölümde belirlenen olay terimi anlamı ile sanat nesnesi arasında benzerlik kurularak sanat çalışması örnekleriyle ve belirli kuramsal görüşlerle, kurulan bu ilişki gerekçelendirilmektedir. Sanat nesnesinin biçiminin olay olarak belirlendiği bu metindeki anlatımların ve örneklerin temel savunusu, sanat nesnesinin yalın değil karmaşık bir bütün olduğudur. Bundan dolayı sanat olaylarını belirli sabitlere indirgeyen anlatımlara karşıttır.
Özet (Çeviri)
The text of this work presents the work“notebooks”as an object of art and is written on the analysis of the works of some artists and art theorists who have narrated in a certain philosophical view and art field in the context of their texts. In the second part of the work, the narratives of the philosophical thought determined are depicted and it is aimed to comprehend the meaning of the event term. In the next section, this relationship is justified with examples of artwork and certain theoretical views by establishing a similarity between the event term and the object of art. The main defense of the narratives and examples in this text, in which the form of the art object is determined as an event, is that the art object is not a simple but a complex whole. Therefore, it is opposed to expressions that reduce art events to certain constants.