Atık sulardan bor ayırımı için kompozit kriyojel sisteminin sentezi ve karakterizasyonu
Recovery of boron from waste water using composite cryogels and characterisation
- Tez No: 588478
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEREN HAKTANIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kimya Mühendisliği, Biochemistry, Chemical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Türkiye, dünyanın bor rezervlerinin yaklaşık % 60 'ına sahiptir. Bor kimya, kozmetik, otomotiv, kâğıt, seramik, ahşap, cam ve ilaç sanayisi gibi birçok endüstriyel alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca ileri teknoloji ve nanoteknoloji araştırmalarında ve fotoğrafçılıkta da kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra insan bünyesi ve bitki gelişimi açısından birçok faydası da bulunmaktadır. Ancak birkaç mg derişimindeki bor hem insan hem de bitkilere zarar verebilmektedir. Bor derişimi jeotermal atık sularda 30 – 40 mg/lt kadar yüksek derişime sahip olmaktadır. Bu nedenle borun hem geri kazanımı hem de atık sulardan uzaklaştırılması önem kazanmaktadır. Bu çalışmada atık sulardan bor geri kazanımı için pHEMA - Aktif Karbon kompozit kriyojel sisteminin sentezi ve karakterizasyonu yapılmıştır. Sentezlenen pHEMA - Aktif Karbon kompozit kriyojelleri kullanarak sularda bulunan borun geri kazanımı için adsorpsiyonu farklı pH ve farklı derişimlerde incelenmiştir. Bunun sonucunda bor adsorplama yüzdeleri ve optimum işletme koşulları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey has about 60 % of the world's boron reserves. Boron is widely used in many industrial fields such as chemicals, cosmetics, automotive, paper, ceramics, wood, glass, pharmaceutical and industry. It is also used in advanced technology and nanotechnology research and photography. In addition, it has many benefits for human body and plant development. However, boron at several mg concentrations can damage both human and plants. Boron concentration in geothermal wastewater has a high concentration of 30 – 40 mg / lt. For this reason, both the recovery of boron and its removal from waste water are important. In this study, synthesis and characterization of pHEMA - Activated Carbon composite cryogel system for boron recovery from wastewater is studied. By using the synthesized pHEMA - Activated Carbon composite cryogels, the adsorption of the boron in water was investigated at different pH and different concentrations. As a result, the percent adsorption and optimum operating conditions were determined.