Grafik tasarım öge ve ilkeleri ile görsel efekt kullanımının fantastik sinemaya etkisi: Yüzüklerin Efendisi I, II ve III incelemesi
The effect of graphic design and visual effects on fantasy cinema: An analysis of Lord of the Rings I, II and III
- Tez No: 882511
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAYA TABANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez,“Yüzüklerin Efendisi”serisi üzerinden grafik tasarım öge ve ilkeleri ve görsel efektlerin fantastik sinemaya etkisini detaylı bir şekilde incelemektedir. Fantastik sinema, gerçeküstü dünyalar yaratma gücüne sahip bir sanat formu olup, bu çalışma teknolojik ilerlemelerin bu sanatsal ifade üzerindeki etkisini ele almaktadır. Araştırma, grafik tasarım öge ve ilkeleri ve görsel efektlerin sinematografik ifade üzerindeki rolünü ve fantastik sinemanın nasıl geliştiğini analiz ederken, Yüzüklerin Efendisi serisinin fantastik sinemaya katkılarını ve teknolojinin sanat üzerindeki etkisini vurgulamaktadır. Metodolojik olarak, tez kavramsal analiz ve literatür incelemesi, örnek olay incelemesi yöntemlerini kullanmaktadır. Kavramsal analizde, fantastik sinema, grafik tasarım öge ve ilkelerinin ve görsel efektlerin tanımları ve tarihsel gelişimleri ele alınırken, literatür incelemesi bu konudaki önceki akademik çalışmaları değerlendirmektedir. Örnek olay incelemesi olarak, Yüzüklerin Efendisi serisinin grafik tasarım öge ve ilkeleri ve görsel efekt kullanımı, bu tekniklerin sanatsal ifade ve hikâye anlatımına nasıl katkı sağladığı ve sinematografik yenilikler üzerinde durulmaktadır. Tez, görsel efektlerin ve grafik tasarım öge ve ilkelerinin, gerçekliğin yeniden inşası ve sinematografik anlatı üzerindeki etkilerini görsel incelemelerle desteklemekte, bu bağlamda sinema sanatının geleceğine dair kritik iç görüler sunmaktadır. Araştırma, grafik tasarım ve görsel efektlerin fantastik sinemadaki rolünü kapsamlı bir şekilde ortaya koymayı ve bu alanda akademik anlayışı derinleştirmeyi hedeflemektedir. Çalışmanın aynı zamanda, grafik tasarım öge ve ilkelerinin ve görsel efektlerin fantastik sinemada kullanımı kapsamında, ilerleyen zamanda yapılacak çalışmalara kaynak oluşturmayı amaçlamaktadır. Sonuç olarak grafik tasarım öge ve ilkelerinin ve görsel efektlerin fantastik sinemaya olan katkısı incelenmiştir. Renk, ışık-gölge, denge gibi temel grafik tasarım öge ve ilkelerinin, filmlerin duygusal atmosferini şekillendirdiği, CGI teknolojisinin ise izleyicileri hayal gücünün sınırlarını zorlayan dünyalara taşıdığı görülmüştür. Bu etkileşimin, fantastik sinemayı görsel ve duygusal derinliği olan bir sanat formuna dönüştürdüğü belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines in detail the effects of graphic design principles and visual effects on fantasy cinema through the“Lord of the Rings”series. Fantasy cinema is an art form that has the power to create surreal worlds, and this study examines the impact of technological advances on this artistic expression. The research analyzes the role of graphic design principles and visual effects on cinematographic expression and how fantasy cinema has developed, while highlighting the contributions of the Lord of the Rings series to fantasy cinema and the impact of technology on art. Methodologically, the thesis uses conceptual analysis and literature review, case study methods. In the conceptual analysis, the definitions and historical developments of fantasy cinema, graphic design principles and visual effects are discussed, while the literature review evaluates previous academic studies on this subject. As a case study, the use of graphic design principles and visual effects in The Lord of the Rings series, how these techniques contribute to artistic expression and storytelling, and cinematographic innovations are emphasized. The thesis supports the effects of visual effects and graphic design principles on the reconstruction of reality and cinematographic narrative with visual studies, and in this context, offers critical insights into the future of cinema art. The research aims to comprehensively reveal the role of graphic design and visual effects in fantasy cinema and to deepen academic understanding in this field. The study also aims to provide a resource for future studies on the use of graphic design principles and visual effects in fantasy cinema. As a result, the contribution of graphic design principles and visual effects to fantasy cinema has been examined. It has been observed that basic graphic design principles such as color, light-shadow and balance shape the emotional atmosphere of films, while CGI technology carries the audience to worlds that push the limits of imagination. It has been stated that this interaction transforms fantasy cinema into an art form with visual and emotional depth.