Banka sigortacılığının önemi ve sektördeki müşterilerin memnuniyet düzeyleri
Importance of bancassurance and satisfaction levels of customers in the sector
  1. Tez No: 588501
  2. Yazar: HALİL EMİN BABALIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYFER USTABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Sigortacılık, İşletme, Banking, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında, banka sigortacılığının, sigorta şirketleri ve banka kanalları açısından önemi, sağladığı avantajları ve dezavantajları incelenmiştir. Sigortacılığın ve banka sigortacılığının dünya ve ülkemizdeki tarihsel gelişimi, müşteri memnuniyeti ve hizmet pazarlaması hakkında kavramsal araştırmanın yanı sıra alternatif dağıtım kanalları arasındaki güncel veriler incelenerek banka sigortacılığının sektördeki yeri ortaya konmuştur. Yapılan araştırmada, demografik veriler doğrultusunda banka sigortacılığı müşteri memnuniyet düzeyleri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, cinsiyet, yaş ve eğitim durumunun bankaların sigortacılık faaliyetlerinin müşteri memuniyet düzeylerini etkilediği saptanmıştır. Araştırmanın diğer önemli sonucuna göre, Türkiye'de banka sigortacılığının henüz istenilen düzeyde olmadığı, acente dağıtım kanalının prim üretiminde ilk sırada yer aldığı görülmüştür. İlerleyen yıllarda Türkiye'de sigorta bilincinin artması ile birlikte banka sigortacılığın gelişeceği ve öneminin de buna bağlı olarak artacağı öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the importance, advantages - disadvantages of bancassurance in terms of insurance companies and bank channels are examined. A literature search was made about the historical development of insurance, bancassurance in the world and in our country, customer satisfaction and service marketing. The current data among the alternative distribution channels has been examined and its position in the sector has been demonstrated. In this study; the relationship between demographic data and customer satisfaction levels of bancassurance was investigated. According to the results, it was found that gender, age and education level affect the level of satisfaction of the insurance activities of banks. According to another important result of the research of bancassurance in Turkey is not yet at the desired level, agencies were taking first place inte production of primary distribution channel. In the following years it will develop the bancassurance together with the increasing importance of insurance awareness in Turkey and is also expected to increase accordingly.