Türkiye'de üretilen çizgi filmlerin kültürü taşıma fonksiyonu içerik ve söylem açısından pepee örneği
The role of turkish cartoons in cultural transmission: The example of 'pepee' with regards to content and discourse
  1. Tez No: 588526
  2. Yazar: SEMİH AKBAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEHER ŞEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çizgi filmler aile, çevre ve okul ortamları dışında çocukların hayal dünyalarına yön veren, öğrenme ihtiyaçlarını gideren, izlediklerini model alma ve sosyal yaşamlarıyla bağ kurma konusunda etkin unsurlardan biridir. Örnek almanın ve izlediklerini sosyal yaşama aktarmanın yoğun olduğu bu dönemde çocuklar için çizgi filmler hayal dünyalarını besleyen programlardır. Çocuklar bu yapımlarda izledikleri kahramanları kendilerine dost ve arkadaş edinirler, kahramanları kendileriyle özdeşleştirerek benimserler ve bu esnada gözlemlediklerini de kendi yaşamlarına taşımaya çalışırlar. Çizgi film dünyası ile çocuk arasında güçlü bir bağ vardır. Çizgi filmlerin eğitici, öğretici, yönlendirici ve kültürleyici işlevi çok önemlidir. Yakın zamana kadar Türkiye'deki çizgi film yapımcılarının etkin yapımlar üretememesi sebebiyle Türkiye'deki çocuklar, farklı ülkelerin çizgi filmlerinin kültürel etkisi altında büyümekteydi. Türkiye'de çocuk kanallarının açılması ve çoğalması ile Türkiye'deki çocuklara yönelik yapımlar, çizgi filmlerin üretiminin hız ve çeşitlilik kazanması ile kültürel etkiye belirli bir oranda denge getirmiştir. Bu çalışmada, çizgi filmlerin kültür aktarım aracı olarak nasıl kullanıldığı irdelenecek ve Türkiye'de üretilen yerli bir çizgi film olan Pepee üzerinden kültürel aktarım değerlendirmelerinde bulunulacaktır.
Özet (Çeviri)
In addition to family and social environment including school, shaping children's effective elements in children's lives as they take what they see on the screen as role models and link it with their social life. In this era where it is widespread to take models and transfer what you watch to your social life, cartoons are the nurturers of children's imaginary worlds. Children consider the heroes in the cartoons as their friends and family or they even identify themselves with the heroes, and they endeavour to apply to their lives what they watch and observe in the cartoons. Thus, there is a strong link between the world of cartoons and the child. Cartoons play a role in enculturation as they are educational, instructive, and guiding. Until recently, Turkish children grew up under the cultural impact of foreign cartoon productions due to the lack of effective Turkish cartoon productions. After kids channels started operating and proliferated, the production of Turkish cartoons accelerated and got more diverse which resulted in a more balanced cultural impact. This study examines how cartoons are used as a means of cultural transmission and reviews the cultural transmission by focusing on the example of“Pepee”which is a Turkish cartoon.