Türkiye ekonomisinde firmaların piyasaya giriş tercihlerinin sektörel analizi
Market entry choice analysis of the companies in Turkish economy
- Tez No: 588559
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULVAHAP ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bain (1956)'in ele aldığından günümüze değin firmaların sektöre girişi ve bu girişleri engelleyen faktörler endüstriyel iktisat teorisinin önemli bir unsuru olmuştur. Bain 'in teorik çalışmaları Orr'un giriş modelini oluşturmasını sağlamıştır. Orr modelinde firmanın bir piyasaya girişini etkileyen faktörleri ele almıştır. Orr'dan sonra yapılan bütün ampirik uygulamalar Orr modelini kendilerine referans almışlardır. Bu çalışmada da Orr modeli referans alınarak Türkiye'de NACE 2 iktisadi sınıflandırmada yer alan 21 sektör için firmanın giriş tercihini etkileyen faktörler ele alınmaktadır. 2010-2018 dönemi için aylık verilerle iki ayrı model oluşturulmaktadır. Bu modellerde yer alan sektörden çıkışların, getirilerin, istihdamın, kredi düzeylerinin, kredi faiz oranlarının, reel kurun, petrol fiyatının ve üretici fiyat endeksinin firmaların piyasaya girişini nasıl etkilediklerini Johansen ve Gregory-Hansen Eşbütünleşme analizleri ile incelenmektedir. Eşbütünleşme analizlerinden sonra da bu faktörlerin giriş engeli teşkil edip etmediği Eşbütünleşme tahmincileri ile analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Since Bain (1956) discusses the entry of firms into the sector; the entry and the factors that impede entry are one of important elements of industrial economic theory. Bain's theoretical work has allowed Orr to form an entry model. In the Orr model, the factors that affect the firm's entry into a market are discussed. All empirical applications after Orr have taken the Orr model as their reference. In this study, the economic factors affecting company's entry choice are discussed for 21 sectors of NACE 2 economic classification in Turkey as taking Orr model consideration. For the period of 2010-2018, two separate models are formed with monthly data. Johansen and Gregory-Hansen cointegration analyzes how the exits, returns, employment, credit levels, credit interest rates, real exchange rate, oil price and producer price index affect firms' entry choice into the market. After cointegration analysis, it is analyzed whether these factors constitute an entry barrier with cointegration estimators.