Oyun amaçlı materyal tasarım çalışmalarının 9.sınıf müzik dersinde kullanılabilirliği
The use of game based material design works on 9 th grade in music lesson
- Tez No: 588558
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KORKUT ULUDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu araştırma, oyun amaçlı materyal tasarım çalışmalarının 9. sınıf öğrencileri üzerinde ki etkilerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Yöntem: Deneysel yöntemle gerçekleştirilen bu araştırmada solomon dört gruplu model kullanılmıştır. Çalışmada deneysel işlem süreci öncesi öğrencilere denklik testi uygulanmıştır. Araştırmanın deneysel işlem süreci öncesinde yansız atama yoluyla kontrol ve deney grubu oluşturulmuştur. Araştırmanın deneysel işlem süreci 10 hafta sürdürülmüş ve öğrencilerle ikişer saat olmak üzere müzik dersi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is done to specify the usage of game based materials designs on 9 th grade in music lesson. Method: In this research Solomon four-group- model is used through experimental method. The equivalency test is applied to students before the experimental process during the study. Before the experimental method process a control and experimental group is constituted. The research's experimental process is continued 10 weeks and 2 each hour music lessons are done with the students