The relationship between financial development and renewable energy production: The case of G20 countries
Finansal gelişme ile yenilenebilir enerji üretimi arasındaki ilişki: G20 ülkeleri örneği
- Tez No: 588571
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRİYE GÜL REİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, İşletme, Economics, Energy, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Dünyamızın artan nüfusunun ihtiyaçları ülkelerin ekonomik olarak büyümesi ile karşılanmaya çalışılmaktadır. Büyüme sonucu artan enerji ihtiyacının çevreye duyarlı kalınarak sağlanması sürdürülebilirlik açısından temel şartlardandır. Bu çalışmanın temel amacı ülkelerin yenilenebilir enerji üretimleri ile ülkelerin finansal gelişimleri ile birlikte ekonomik büyümelerinin simgeleri arasındaki ilişkinin ortaya konmasıdır. Enerji ve finans kaynaklarının efektif ve verimli kullanılması noktasında ülkelerin birer şirket gibi yönetilmeye başlandığı 20. yüzyılda hızlı sanayileşme ile artan enerji ihtiyacı fosil yakıtlara ve nükleer enerjiye olan eğilimi artırmışken, artan kirlilik bir endişe kaynağı olmuştur. 1997 yılında imzalanan Kyoto Protokol'ü artan kirliliğe karşı ülkeleri yenilenebilir enerji kaynaklarına yönlendiren önemli bir dönüm noktasıdır. Bu çalışmada dünya nüfusunun ve ekonomisinin önemli bir kısmını temsil eden G20 ülkeleri incelenmiştir. Finansal gelişimin önemli neden ve sonuç işaretçilerinden olan yurt içi özel sektör kredileri ile gayri safi yurt içi hasıla miktarları ile yenilenebilir enerji üretimleri arasındaki ilişki 2001-2016 yılları arasındaki dönem için incelenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgularda değişkenler arasındaki eş bütünleşme net bir şekilde görülmüştür. Ancak, incelenen değişkenler arasında herhangi bir nedensellik ilişkisi bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The requirements of the increasing population of our world are being fulfilled by the economic growth of the countries. Providing the energy demand with sensitive to environment by being sensitive to the environment is one of the basic conditions in terms of sustainability. The main purpose of this study is to reveal the relationship between the renewable energy production of countries and the symbols of their financial development and economic growth. In the 20th century, when the countries began to be managed as companies in terms of effective and efficient use of energy and financial resources, the increasing need for energy increased with the tendency towards fossil fuels and nuclear energy, while increasing pollution became a source of concern. The Kyoto Protocol, which was signed in 1997, is an important milestone that directs countries to renewable energy sources against increasing pollution. In this study, G20 countries which represent a significant part of the world population and economy are examined. The relationship between domestic credits to private sector, gross domestic product amounts which are one of the important cause and effect indicators of financial development and renewable energy production, were examined for the period between 2001 and 2016. Findings obtained from the research, cointegration between the variables was clearly seen. However, no causal relationship was found between the studied variables.