Affordable and efficient cleaner (Green) production framework for SMEs
Kobiler için ekonomik ve etkili temiz üretim (Ekoverimlilik) uygulamaları taslağı
  1. Tez No: 342788
  2. Yazar: MUHAMMAD SHOAİB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NADER NADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Temiz üretimi (Ekoverimlilik) günümüzde, madde ve enerji kaynaklarının çevreye en az zararı vererek verimli kullanımlarıyla, ürün ve hizmet sunmanın temel parçası olarak kabul edilmektedir. Temizlik maddesi üretiminin ekonomik gelişme üzerindeki etkisi neredeyse evrensel olarak tanınmaya başladı. Çalışmalar, enerjinin kullanılabilirliği ve ekonomik aktiviteler arasında güçlü bir ilişki olduğunu gösteriyor. Türkiye?de KOBİler, pahalı ve yenilenemeyen enerji kaynaklarını tüketmelerinin yanısıra, Türkiye ekonomisinin çarklarının dönmesinde de önemli bir rol oynamaktadırlar. KOBİler için bir çalışma yapılması gerekmektedir, böylece Türkiye?nin günümüzde karşı karşıya olduğu ekonomik, çevresel sorunlar ve kalkınma sorunlarında olduğu kadar kendi ekonomileri üzerinde de iyi bir etkileri olabilir. Türkiye, enerji kaynaklarının çok pahalı olduğu başta gelen ülkelerden biridir. Türkiye?de KOBİlerin, kendilerine pahalıya mal olan ve gelişmelerine engel olan enerji tüketiminde büyük bir payı vardır. KOBİlerde enerji tasarrufuna yönelik büyük bir potansiyel vardır ancak sınırlı finansal kaynaklar yüzünden üçüncü taraflara enerji denetimi yapılamamaktadır, çünkü bu pahalı bir işlemdir. Bu çalışma, KOBİlerin hammadde kullanımını, süreçlerini ve harcamalarını yakından gözetlemek için, KOBİlere etkili ve uygun fiyatlı enerji verimi sağlamakla ilgilidir. Bu, KOBİlerde (Temiz Üretiminde) kolaylıkla uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
Cleaner (green) production is now being considered as a basic part in providing products and services by efficient use of material and energy resources with minimum environmental impacts. The impact of efficient use of material and energy economic development has been acknowledged almost universally, the studies shows a strong relationship between the availability of energy and economic activity. The SMEs in Turkey are playing a very essential role for running the wheel of Turkish economy as well as the consumption of expensive non-renewable energy resources. A work needs to be done for SMEs so that they can have a good impact on their own economy as well as economic, environmental and development issues facing the Turkey today. Turkey is from one of the top countries where energy resources are very expensive. SMEs in Turkey are having a big share in energy consumption which cost them a lot and a hurdle in their progress. There is huge potential in SMEs to save energy but due to SMEs limited financial resources they can?t go for energy auditing to a third party because it is expensive. This work is about providing Turkish SMEs with an efficient and affordable energy efficiency management system to closely monitoring their raw material usage, process and wastes, which could easily be implemented and managed in SMEs (Cleaner Production).