Diş hekimlerinde gövde stabilizasyon eğitiminin postüral kontrol, üst ekstremite işlevselliği, çalışma performansı ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
Investigation of the effect of body stabilization training on postural control, upper extremity functionality, work performance and quality of life in dentists
  1. Tez No: 588578
  2. Yazar: DÖNDÜ AYÇA TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL ATASAVUN UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı, diş hekimlerine standart postür egzersizlerine ek olarak verilen gövde stabilizasyon egzersizlerinin postüral kontrol, üst ekstremite işlevselliği, çalışma performansı ve yaşam kalitesi üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmaya 30 diş hekimi katıldı. Çalışma (n=15) ve kontrol (n=15) grupları basit randomizasyon yöntemiyle belirlendi. Çalışma grubuna gövde stabilizasyon egzersizleri ve postür egzersizleri, kontrol grubuna ise sadece postür egzersizleri verildi. Her iki grup, 6 haftalık egzersiz programının öncesinde ve sonrasında değerlendirmeye alındı. Hastaların demografik bilgileri ve çalışma süreleri kaydedildi. Gövde stabilizasyonunu sağlayan kaslarının kuvvet ve enduransı Basınçlı Biofeedback Aleti (BBA) ile değerlendirildi. Postüral kontrolün değerlendirilmesinde stabilometre kullanıldı. Üst ekstremite işlevselliği Disabilities of the Arm Shoulder and Hand (DASH) anketiyle, ince motor beceriler ise Purdue Pegboard El Fonksiyon Testi ile ölçüldü. Çalışma performansı, Çalışma Rolü İşlevselliği Anketi (ÇRİA) kullanılarak değerlendirildi. Sağlıkla ilgili yaşam kalitesinin ölçülmesinde Short Form-12 (SF-12) kullanıldı. Eğitim sonunda çalışma grubunda gövde stabilizasyonunu sağlayan derin kasların aktivasyon ve enduransı, üst ekstremite işlevselliği ve çalışma performansı çalışma grubunda anlamlı gelişme gösterirken (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of trunk stabilization exercises on postural control, upper extremity functionality, working performance and quality of life in addition to standard posture exercises. Thirty dentists participated in the study. Control (n = 15) and study (n = 15) groups were determined by simple randomization method. Body stabilization and posture exercises were given to the study group and posture exercises to the control group. Both groups were evaluated before and after the 6-week exercise program. Demographic data and duration of the working were recorded. Strength and endurance of the muscles stabilizing the trunk were evaluated with a pressure biofeedback device. Stabilometry was used to evaluate postural control. Upper extremity functionality was measured by the Disability of the Arm Shoulder and Hand (DASH) questionnaire and fine motor skills were measured by the Purdue Pegboard Hand Function Test. Working performance was assessed using Work Role Functioning Questionnaire (WRFQ). The Short Form-12 (SF-12) was used to measure health-related quality of life. At the end of the training, activation and endurance of trunk stabilization, upper extremity functionality and working performance were significantly improved in the study group (p 0,05).