Yer hizmetleri kuruluşlarında muhasebe ve bağımsız denetim
Accounting and independent auditing in the ground services
- Tez No: 588579
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA LERZAN KAVUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Yer hizmetleri kuruluşları, sivil havacılık sektöründe yerli ve yabancı hava taşıyıcılarına yer hizmetleri sunarak çok önemli bir işlevi yerine getirmektedirler. Dünyanın en dakik işletmelerinden olan yer hizmetleri kuruluşlarının kaliteli hizmet sunabilmelerindeki önemli etkenlerden biri; yönetimdeki karar alıcılara, finansal bilgilerin doğruluğu hakkında makul bir güvence verilmesi gerekliliğidir. Bu noktada bağımsız denetim, dünyanın en zor yönetim alanlarından biri olan yer hizmetleri kuruluşlarında önemli bir işlev üstlenmektedir. Bağımsız denetim kapsamında; yer hizmetleri kuruluşlarının finansal tabloları incelenmekte, hata, hile ve yolsuzluklar tespit edilerek hatalı raporlamanın önlenmesi konusunda faydalar sağlanmaktadır. Bağımsız denetim, yönetime, finansal tablolarla ilgili olarak geleceğe ilişkin kararların alınmasında ve analizlerde güvenilir finansal bilgilerin kullanılması açısından katkı sağlamanın yanı sıra, denetim kapsamında yapılan iç kontrol sistemi etkinlik derecesi inceleme çalışmaları ve sonuçlarıyla süreç ve faaliyetlerdeki zayıflık, aksaklık ve eksikliklerin farkına varılması ve düzeltilmesi hususunda da önemli katkılar sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı, yer hizmetleri kuruluşlarını, ilgili mevzuat ve uygulamaları da esas alarak çeşitli yönleriyle açıklamak ve bu kuruluşlardaki seçilmiş önemli iş süreçlerini ve finansal tablo hesaplarını, muhasebe ve bağımsız denetim-iç kontrol uygulamaları açısından incelemektir. Çalışmanın birinci bölümünde, yer hizmetleri kuruluşlarının türleri, yetki ve sorumlulukları, yükümlülükleri, verilen hizmet türleri ve yer hizmetleri kuruluşlarının genel yapısı anlatılmıştır. İkinci bölümünde, bağımsız denetim olgusu ve denetim standartları temelinde bağımsız denetim süreci açıklanmıştır. Üçüncü bölümünde ise, yer hizmetleri kuruluşlarında seçilmiş iş süreçlerine bağlı olarak finansal tablo hesaplarıyla ilişkili muhasebe sistemi uygulama örneklerine yer verilmiştir. Ayrıca bu bölümde çalışmanın muhasebe uygulamaları bölümüyle de ilişkili olarak; bağımsız denetim sürecinde kilit rol oynayan faaliyet döngülerinin (iş süreçlerinde) incelenmesi konusuna açıklık getiren sorulara ve bağımsız denetim iç kontrol sistemi değerlendirmelerinde uygulanacak denetim işlemlerinden olan kontrol testlerine örnekler verilmiştir. Sonuç bölümünde; çalışma özetlenmiş ve değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ground service companies fulfill very important function offering ground services to domestic and foreign air-carriers. To provide high quality services for ground service companies, the most punctual ones in the world, executive decision makers need to be given reasonable assurance about the accuracy of financial information. At this point, independent auditing is of great importance in ground service companies, the toughest management activity in the world. The financial statements of ground service companies are examined and errors, frauds or corruption are detected and benefits are provided to prevent mis-reporting through the independent audit system. Independent audit contributes to the management in getting future decisions regarding the financial statements and using reliable financial information in the analysis of the sector. Independent auditing is also an important influence in ensuring the transparency necessary to recognize and correct weaknesses, disruptions and deficiencies in processes and activities by internal control system studies. The aim of this study is to demonstrate how to process the independent auditing function in light of the relevant regulations and applications subsequent to giving general information related ground service companies and explaining the concepts of independent auditing in general. In the first chapter of the study, the types and responsibilities, obligations and the overall structure of ground service companies are described. In the second chapter, the concepts of auditing and independent auditing are explained on the basis of audit standards. In the third chapter, the accounting system application examples related to the financial statement accounts in ground service companies are examined. In addition, questions clarifying the issue of reviewing the operating cycles that play a key role in the independent audit process and examples of the control tests in the audit procedures to be applied in the independent audit internal control system evaluations are given in this chapter. In the final chapter, the study was evaluated, summarized and made proposals for implementation.