Koroner kalp hastalıklarında ekstrakorporeal dolaşımın ve farklı priming solüsyonların hemostaz üzerine etkileri
- Tez No: 58858
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
72 8. ÖZET Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniğinde Eylül 1994 - Temmuz 1995 yıllan arasında, kardiopulmoner bypass (KPB) altında koroner bypass cerrahisi uygulanan 28 hastada, KPB' m ve farklı priming solüsyonlarının hemostaz üzerindeki etkileri araştırılmıştır. KPB altında koroner bypass cerrahisi uygulanacak 28 hasta randomize olarak seçildi ve hastalar 4 eşit grup'a ayrıldı. Priming solüsyonu olarak; grup-1 (kontrol, n=7)'de isotonik solüsyon (İS), grup-2'de (n=7) human albumin (HA)-%20'lik, grup- 3 'de (n=7) düşük moleküler ağırlıklı (DMA) hidroksietil starch (HES) %10'luk (%10 HES, ortalama moleküler ağırlığı 200.000 Da, molar substitution 0.5), grup-4'de (n=7) haemaccel (H) kullanıldı. Dört grupta da yaş, medikal problemler, koroner arter hastalığının yaygınlığı, total pompa ve kross-klemp süreleri, greft sayıları ve hipotermi seviyesi benzerdi. Ölçümler, anestezi öncesi, KPB başlangıcı, KPB kross-klemp kalkması, KPB sonrası, postoperatif 1. saat ve postoperatif 24. saat'te yapıldı ve PT, PTT, fıbrinojen, protein-S, protein-C ve t-PA düzeylerine bakıldı. Ayrıca her grubun postoperatif drenaj miktarları tayin edildi. Sonuçlar; aynı grup içerisinde kendi aralarında ve gruplar arasında ayrı ayrı karşılaştırılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
73 8. SUMMARY The effect of cardiopulmonary bypass (KPB) and various priming solutions in hemostasis, in 28 patients undergoing KPB for coronary bypass surgery were investigated between September 1994 - july 1995 at the Atatüik University Medical Faculty Research Hospital Thoracic and Cardiovasculary Surgery Department. Twenty eight patients undergoing KPB for coronary bypass surgery, randomly choosen, were divided into four groups. In group-I (n= 7), isotonic solution (IS) as control group, in group-II (n= 7), 20% human albumin (HA), in group-Hi (n= 7), low molecular weight hydroxyethyl starch (HES) solution (10% HES; mean molecular weight 200.000 Da, molar substitution 0.5), and in group-IV (n= 7), haemaccel (H) solution were used as priming solutions. All patients in each group were similar with respect to age, associated medical problems, extent of coronary arter disease, total pump time, and aortic croos-clamp time, number of grafts per patient and level of hypothermia. Plasma levels of prothrombin time, partial thromboplastin time, fibrinogen, protein-S, protein-C and t- PA were determined before induction of anesthesia, 3 min. after starting of KPB, after opening the aortic clamp, after termination of KPB, 1. h after the operation, and 24. h after the operation. And also amount of postoperative drainage were measured for all patients. Results of cases in each group were compared cases in aech group and the other groups. Comparison of results was made between cases of each group and the other groups.