Diyabetik ve NON-diyabetik hastalarda nırs'ın ısı akım ve hemoglobin ile ilişkisi
The relationship between the nirs heat,flow and hemoglobin i̇n the patients with diabetes and withour diabetes
  1. Tez No: 649936
  2. Yazar: ÖZGE ORMANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. SELAMİ GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Perfüzyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Ormanoğlu Ö. Diyabetik ve Diyabetik Olmayan Hastalarda NIRS (Near-Infrared spektroskopi)'ın Isı, Flow ve Hemoglobin ile ilişkisi, Namık Kemal Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Perfüzyon Programı Yüksek Lisans Tezi, Tekirdağ, 2020. Koroner arter hastalığı, Dünyada ve ülkemizde açık kalp cerrahisinin gelişimiyle birlikte hızlı bir şekilde tedavi edilmektedir. Tip 2 diyabete sahip hastalarda kardiyovasküler hastalıklarında ilerleme seyri yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır. Koroner arter bypass greft ameliyatları esnasında asıl amaç özellikle miyokardın ve diğer organların oksijensiz kalmasının ve kan dolaşımının yetersiz olmasından korunmasıdır. Near infrared spektroskopi cihazının geliştirilmesiyle birlikte özellikle beyin perfüzyonunun ne derecede sağlandığını gözlemlemek tamamen doğru veriler elde edilmese de yol gösterici olmaktadır. Yaptığımız çalışmamızda KABG operasyonu geçiren Tip 2 diyabete sahip olan (Grup 1) ve olmayan (Grup 2) 25'er kişiden oluşan iki hasta grubu oluşturulmuştur. Ameliyat esnasında belirlenen aralıklarla kan gazı değerlendirilmesi yapılmış olup bu değerlendirmede hemoglobin değerleri takip edilmiştir. Aynı zamanlarda özefagus probu aracılığıyla vücut ısısı, kalp akciğer makinesi ile de kan akımının takibi yapılmış ve NIRS cihazı ekranından okunan oksijen değerleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Her iki grup açısından değerlendirmede grup 1 hastalarında beynin oksijenlenmesinin grup 2 hastalara göre daha düşük olduğu görülmüştür. Grup 2 hastaların Hb değeri grup 1'e oranla daha yüksek ölçülmüş buda ameliyat sırasında beyin iskemisinin önüne geçmek için daha fazla oksijen taşıdığının kanıtı olarak görülmüştür. Vücut ısıları her iki grupta da aynı oranlarda seyretmiş bir farklılık gözlenmemiştir. Flow değerleri açısından anlamlı farklılık bulunmamıştır. Ameliyat süresi boyunca bazal rSO2 değerlerine göre zamanla azalma görülmüş, bypass sonlandırılırken tekrar bazal değere yaklaşmıştır.
Özet (Çeviri)
Ormanoğlu Ö. Relationship of NIRS (Near-Infrared spectroscopy) with Heat, Flow and Hemoglobin in Diabetic and Non-Diabetic Patients, Namık Kemal University Health Sciences Institute, Department of Cardiovascular Surgery, Perfusion Program, Master Thesis, Tekirdağ, 2020.Coronary artery disease is rapidly treated with the development of open heart surgery in the world and in our country. The progression of cardiovascular diseases in patients with type 2 diabetes has been proven by studies. The main purpose during coronary artery bypass graft surgeries is to protect myocardium and other organs from being oxygen-free and inadequate blood circulation. With the development of the NIRS device, observing the extent to which brain perfusion is achieved, especially, is guiding, although completely accurate data are not obtained. In our study, two patient groups consisting of 25 people who had Type 2 diabetes (Group 1) and not (Group 2) who underwent CABG operation were formed. During the surgery, blood gas evaluation was made at determined intervals and hemoglobin values were followed in this evaluation. At the same time, body temperature was monitored via the esophageal probe, and blood flow was monitored with the heart-lung machine, and its effect on oxygen values read from the NIRS device screen was investigated. In terms of both groups, the oxygenation of the brain was lower in group 1 patients than in group 2 patients. Haemoglobin value of group 2 patients was measured higher than group 1, which was seen as evidence that it carried more oxygen to prevent brain ischemia during surgery. The body temperatures did not differ in the same proportions in both groups. No significant difference was found in terms of flow values. Throughout the operation period, basal rSO2 values decreased over time, while the bypass was terminated, it approached the basal value again.