Koroner kalp hastalıklarında lipid profili, risk faktörleri ve plazma malondialdehit düzeyleri
The lipid profile, risk factors and the level of plasma malondialdehyde in coronary heart diseases
  1. Tez No: 108456
  2. Yazar: VEYSEL GÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL ÜSTÜNDAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
1. ÖZET Koroner kalp hastalıkları çağımızda en önemli tıbbi problemlerden biri olup, ölüm nedenlerinin başmda gelmektedir. Bu yüzden koroner kalp hastalıktan ile ilgili çalışmalar giderek artan hızda ve durmadan ilerlemektedir. Hastalık kadar hastalığa yol açan risk faktörleri ve tedavi protokolleri de önemlidir. Bu çalışmada koroner kalp hastalıklarında risk faktörleri olan lipid profili ve lipoprotein a düzeyleri ile son yıllarda üzerinde oldukça fazla durulan oksidatif hasar ve buna bağlı gelişen patolojileri incelemek için indirekt bir gösterge olan plazma MDA düzeyleri incelenmiştir. Çalışmada gönüllülerden oluşan kontrol grubu (n:30, 15 K,15 E), hipertansiyon ve Angina pektoris grubu (n:30, 15 K,15 E), myokard enfarktüsü geçirmiş olanlar (n:30, 15 K,15 E) ve Myokard enfarktüsü geçirmiş+ By pass ameliyatı olmuş (n:30, 15 K,15 E) hastalardan oluşan toplam 120 denek üzerinde gerçekleştirilmiştir. Deneklerden alman kan örneklerinde Total Kolesterol, Trigliserit, LDL kolesterol, VLDL, ve HDL düzeyleri ile apolipoprotein Al ve apolipoprotein B, Lipoprotein a ile plazma MDA düzeyleri ölçülmüştür. Çalışma sonucunda tüm denekler değerlendirildiğinde Total Kolesterol düzeyleri, Trigliserit düzeyleri ve LDL düzeylerinde kontrol grubuna göre diğer gruplarda anlamlı artışlar gözlenirken (p0.05).
Özet (Çeviri)
2.ABSTRACT Coronary heart diseases is one of the most important medical problems and it is also the main reasons of many deaths. That's why the studies in the field of the coronary heart diseases have been rising more and more. As much as the illness itself, the risk factors having caused the illness and its treatment protocols are important as well. In this study, the lipid profil which have a risk factor in heart coronary diseases and oxidative damage having been dealt a lot in recent years and to study the growing pathologies MDA levels which show indirect indications have been investigated. 120 cases have been observed as shown follows; In the study, a control group consisting of volunteers (n: 3 0,1 5 F,15 M), hypertension and Angina pectoris group (n:30,15 F,15 M), those who had myocard ınfarctus (n:30,15 F,15 M), those who had myocard infarctus + those who had the by pass operation (n: 3 0,1 5 F,15 M). The blood samples taken form the trieds, their T-kolesteroLTrigliserit,LDL kolesterol, VLDL and HDL levels and apolipoprotein Al, apolipoprotein B Lipoprotein (a)and MDA plazma levels were measured.