Avrupa Birliği ülkelerine ve Türkiye'ye sığınan Suriyeli sığınmacılara sunulan psikolojik destek hizmetlerinin karşılaştırılması: Yunanistan ve Türkiye örneği
Comparison of the psychological support services to Syrian refugees in European Union countries and Turkey: Greece and Turkey cases
- Tez No: 588597
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU KİHTİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Psychology, Sociology, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Arap Baharı'nın etkisiyle Mart 2011'de Suriye'de Esad yönetimine karşı demokrasi yanlısı hareketler başlamıştır. Yaşanan olaylar zamanla Suriye İç Savaşı haline dönmüştür. Yaşanan iç savaş da zamanla yerel olmaktan çıkıp uluslararası bir olay halini almıştır. Yıllar içerisinde Suriye nüfusunun %21'inden fazlası yaşadığı yerleri terk etmek durumunda kalmıştır (Stratejik Ortak, 2018). Başka ülkelere sığınmak isteyen Suriyeli sığınmacılar gittikleri yerlerdeki yerleşikleri de çeşitli şekillerde etkilemişlerdir. Hem savaştan kaçmanın hem de yeni bir yere yerleşmenin zorluklarından dolayı bu kişilerin biyolojik ve ekonomik ihtiyaçlarının yanı sıra psikolojik ihtiyaçlarının da olduğu ortaya çıkmıştır. Bu kapsamda da ev sahibi ülkeler gelen Suriyeli sığınmacılara yönelik hem uluslararası anlaşmalar kapsamında hem de kendi inisiyatiflerini kullanarak çeşitli hizmet modelleri geliştirmişlerdir. AB, Suriyeli sığınmacılara Yunanistan içerisinde çeşitli hizmetlerin sağlanması amacıyla Nisan 2018'e kadar 605.3 milyon Avro tutarında mali destek sağlamıştır ve bu sayede Yunanistan'da 50 bin civarında Suriyeli sığınmacının giderleri karşılanmıştır (European Commission, 2018). Türkiye'de ise savaştan kaçıp gelen 3.5 milyondan fazla Suriyeli yaşamaktadır. AB, yalnızca Suriyeliler için kullanılmak üzere Türkiye'ye 3 milyar Avro göndereceğine söz vermiş ama tamamını henüz yollamamıştır. Türkiye ise sadece kendi başına Suriyeli sığınmacılara toplamda 35 milyar Dolar harcamıştır (Mülteciler Derneği, 2019). Bu tez çalışmasında Türkiye ve AB'ye geçiş için en çok kullanılan ülke olan Yunanistan'daki Suriyelilere yönelik gerçekleştirilen psikolojik destek hizmetleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Under the influence of the Arab Spring, pro-democracy movements began in Syria in March 2011 against the Assad administration. Over time, the events turned into a Syrian Civil War. Over time, the civil war became an international event. Over the years, more than 21% of the Syrian population has had to leave their places. Syrian asylum seekers have influced the residents in various ways Due to both the difficulties of fleeing war and settling in a new place, these people have biological and economic needs as well as psychological needs. In this context, host countries have developed various service models for incoming Syrian asylum seekers. The EU provided financial support of € 605.3 million by April 2018 to provide Syrians with various services within Greece, thus covering the expenses of around 50 thousand Syrian refugees. More than 3.5 million Syrians are living in Turkey. The EU promised to send € 3 billion to Turkey in order to be used for only Syrians. However, that fund has not been arrived totally yet. But, Turkey iteslf has spent more than $ 35 billion for Syrian refugees. In this thesis, it is aimed to examine the psychological support services provided to Syrians. In this context, Turkey, in which the most Syrians hosted, and Greece, the most widely used country for EU accession, were examined.