Süt sığırlarında farklı düzeylerde keten tohumu kullanımının süt yağ asidi profili üzerine etkileri
Effects of using different levels of flaxseed in dairy cattle diet on milk fatty acid profile
- Tez No: 588688
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ KÖKNAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayvan Yetiştirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışmasında süt sığırlarında farklı düzeylerde keten tohumu kullanımının performans, süt yağ asidi profili ile bazı kan ve rumen parametrelerine etkisi belirlenmiştir. Araştırmada benzer parite ve laktasyon gününe sahip 9 baş Holstein inek kullanılmıştır. Süt ineği denemesi 3 dönem 3 muamele grubu ve her bir grupta 3 hayvan olacak şekilde crossover deneme düzenine göre yürütülmüştür. Her bir dönem 21 gün olup 14 gün adaptasyon 7 gün veri toplama şeklindedir. Denemede iki çeşit kesif yem ile kaba yem olarak işletmede bulunan mısır silajı, kuru fiğ otu, yaş pancar posası, saman kullanılmıştır. Yemler TMR şeklinde hazırlanmıştır. Kontrol grubu, 1 ve 2. muamele grubu hayvanlar günde 0, 250 g 500 g keten tohumu tüketecek şekilde düzenlenmiştir. Süt ineği rasyonlarına keten tohumu katılması yem kuru madde tüketimi, süt verimi, yem dönüşüm oranı ile süt yağı, laktoz ve üre azotu bakımından bir farklılığa neden olmamıştır. Bununla birlikte keten tohumu ilavesi süt yağında omega-3 yağ asitlerini artırmış ve omega-6/omega-3 yağ asidi oranını azaltmıştır. Rasyonlarda keten tohumu kullanılması rumen pH'sı, rumen amonyak azotu, rumen üre azotu ve fekal kurumadde bakımından farklılık yaratmamıştır. Günde 250 g keten tohumu tüketen grupta rumen uçucu yağ asitlerinden izovalerik asit miktarı ve konsantrasyonu istatistik olarak yüksek çıkmıştır. Süt ineklerine keten tohumu verilmesi kan biyokimyasal parametreleri bakımından farklılık yaratmamıştır. Sonuç olarak rasyonlarda farklı düzeylerde keten tohumu bulunması süt ineklerinde performansını, süt yağını, kan ve rumen parametrelerini olumsuz etkilemeden süt yağı omega-3 yağ asitlerini artırdırdığından fonksiyonel süt üretiminde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the effects of using different levels of flaxseed in dairy cattle diet on performance, milk fatty acid profile and some blood and rumen parameters. For this purpose 9 lactating Holstein cows in the similar parity and lactation day were used. This study was designed as 3 period, 3 treatment groups and 3 cows in each group with crossover design. Each period lasted 21 days, of which 14 days was adaptation period and 7 days was data collection period. During the experiment 2 different concentrate feeds were used and corn silage, dry vetch grass, wet sugar beet pulp and straw were used as roughages. Feeds were prepared as total mixed ration. Cows in control group, 1st and 2nd treatment groups received a diet containing 0, 250 and 500 grams of flaxseed, respectively. Inclusion of flaxseed in the diets did not affect dry matter intake, milk yield, feed conversion ratio and milk fat, milk lactose and milk urea nitrogen. However it increased omega-3 fatty acids in milk and decreased the ratio of omega-6 to omega-3 fatty acids. Inclusion of flaxseed in the diets did not affect rumen pH, ammonia nitrogen, urea nitrogen and fecal dry matter of groups. Cows receiving 250 g/d flaxseed had higher izovaleric acid content and concentration in rumen. Inclusion of flaxseed in diet did not affect blood biochemical parameters. Results showed that using different levels of flaxseed in the diets increased omega-3 fatty acids in milk without negatively affecting performance, milk fat, blood and rumen parameters and thus it can be used in producing functional milk.