Çalışma hayatında engelli bireylerin karşılaştığı olumsuz davranışlar ve etkileri
Negative behaviors and effects of disabled people in working place
  1. Tez No: 588687
  2. Yazar: DİDEM SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU ÇAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Dünya geneline ve ülkemize bakıldığında günden güne gelişme kaydedilse de, halen bir sorun olarak önümüzde duran engelli hakları, spesifik olarak incelenmesi gereken bir konudur. Azınlık sınıfında kategorize edilen engelli bireyler, yaşamlarını kısıtlı imkânlar çerçevesinde sürdürmektedirler. Büyük bir çoğunluğun, çevresel, sosyo-kültürel, ekonomik haklarındaki yetersizlikler sebebiyle sınırlanarak, yaşam kalitelerinin zayıfladığı gözlenmektedir. Bu bağlamda evrensel olarak ve ülkemiz noktasında, alanla alakalı yeni çalışmaların yapılması, engelli bireylerinin hak ve imkânlarının iyileştirilmesi için bir adım olacaktır. Araştırmanın amacı buradan hareketle, ülkemizdeki engelli bireylere dair sorunlara ışık tutarak farkındalık yaratmak, beraberinde literatüre katkı sunmaktır. Çalışma kapsamında, engelli bireylerin istihdam sürecinde karşılaştıkları sorunlar ve etkileri ele alınmaktadır. Çalışmanın ilk ve ikinci bölümünde dünya düzleminden, ülkemizdeki engelli bireylere uzanan, literatür derlemesi mevcuttur. Son bölümü oluşturan üçüncü bölümde ise, İstanbul ilinde 100 engelli çalışanla gerçekleştirilen anket çalışması ve bu çalışmayı desteklemek maksadıyla kalitatif araştırma metoduyla gerçekleştirilmiş, derinlemesine görüşmeler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Although the progress in the world and our country is being improved day by day, the rights of disabled people, which is still a problem, is an issue that needs to be addressed. Individuals with disabilities categorized in the minority class continue their lives within the framework of limited opportunities. It is observed that the majority of people are limited due to insufficiencies in their environmental, socio-cultural and economic rights and their quality of life is weakened. In this context, new studies related to the field will be a step to improve the rights and opportunities of people with disabilities, universally and in our country. The aim of this study is to create awareness by shedding light on the problems of disabled individuals in our country and to contribute to the literature. In this study, the problems faced by disabled individuals in the employment process and their effects are discussed. In the first and second part of the study, there is a literature review that extends from the world level to disabled individuals in our country. In the third section, which consists of the last section, a questionnaire conducted with 100 disabled employees in Istanbul and in-depth interviews conducted with the qualitative research method in order to support this study.