Grafik tasarım bağlamında matematiğin oyun tasarımı ile görselleştirilmesi
Mathematics in the context of graphic design, visualization with game design
- Tez No: 588700
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL OKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Grafik tasarım içerisinde dolaylı ya da doğrudan matematik ile ilişkisi bulunmaktadır. Oran, sembol, renk değerleri gibi konular içerisinde sayısal olarak da ölçülebilinen estetik kurallar grafik tasarımı etkilemiş ve değiştirmiştir. Matematiksel oranlar içerisinde en bilinen olanı ise altın orandır. Altın oranın sanata olan etkisi gibi ayrıca grafik tasarıma da etkisi bulunmaktadır. Birçok grafik tasarım alanında altın oran gözlenmektedir. Aynı şekilde bilgisayarların günlük kullanımlarının artmasıyla yeni tasarım alanları ortaya çıkmıştır. Fraktallar ise 1904 yılında Mandelbrot tarafından ortaya atıldığında bir geometrik açıklama aracı olarak görülmekteydi. Fraktallar çok fazla karmaşık bir yapıya sahip oldukları için görselleştirilebilmeleri ancak bilgisayar kullanımının yaygınlaşmasından sonra olabilmiştir. Görselleştirilmelerinden ortaya çıkan imgeler sonucunda tasarımcılar fraktallara görsel bir alan olarak da bakmaya başlamışlardır. Formüllerin görselleştirmesine ek olarak ise, oyun tasarımları söylenebilir, çeşitli formüller ve kodlamalar sayesinde görsel olarak ortaya çıkan veri bütünleri ve görsel ögeler tasarım açısından zengin bir alan ortaya çıkartmışlardır. Oyun tasarımı tarihsel süreci boyunca hızlı gelişen ve hala gelişmeye devam eden bir sektördür. Oyun yapımcıları sürekli olarak yeni tarz oyunlar çıkartmaya çalışmakta, oyuncuya ise en iyi deneyimi hangi şekilde sunmaları gerektikleri arasında araştırmalar yapmaktadırlar. Oyuncular sadece artık sadece oyunun içerisindeki görsellik ya da oyunun sadece içerik kısmına bakmamaktadırlar. Oyuncuyu oyun içerisinde devamlılığını sağlayabilmesi için oyun içi görsellerin yanı sıra, senaryo yapısı, oyun dışında oyun ile ilgili ürünlerin tasarımı, gerçek dünya da oyun ile etkileşim gibi konular ortaya çıkmaktadır. Oyun içerisindeki veri görselleştirilmesi kavramları da incelendiğinde görülmektedir ki, oyunların oluşturduğu veri setlerinin ortaya çıkması bunların işlenerek oyunculara iletilmesi gerekmektedir. Veri setlerinin görselleştirilmesi de belirli görsel kurallar ve yasalara dayanmaktadır. Oyun tasarımı içerisinde ise görsel zenginliğin yanı sıra, oyun içerisindeki oyuncuyla oyun arasındaki veri iletiminin başarı şekilde sağlanmasından geçtiği görülmektedir. Bu ise başarılı bir görselleştirme sonucunda ancak sağlanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In graphic design, there is direct or indirect relationship with mathematics. The aesthetic rules that can be measured numerically in subjects such as ratio, symbol, color values have affected and changed the graphic design. Among all the mathematical ratios, golden ratio is the most common and popular one. The golden ratio has the effect on graphic design such as its effect on art and it is also be observed in many graphic design areas. Likewise, with the increase of the amount of daily compute usage, new design fields have emerged. On the other hand, in 1904, when the fractals were laid out by Mandelbrot, they were seen as geometric description format. However, due to fractals' complex structure, they can only be visualized after the extensive usage of computers. As a consequence of the visualizations, designers had began to see the fractals as a visual field. Game designs can be the example in addition to visualization of formulas. Due to various formulas and codings, visually occurring data integrations and images have revealed enriched design area. The game design is a sector that develops rapidly throughout its historical process and is still evolving. Game designers are constantly trying to publish new styles and offering the best experience to the player. Gamers are not interested in only the visual quality or content within the game anymore. In order to ensure the player's continuity in the game, in addition to visuals, the subjects such as scenario, design of the products related to game and the interaction between real world and the game also gained importance. If the concepts of data visualization within the game are examined, datasets made by the games should be come up and transmitted to players by processing them. The visualization of datasets also based on certain visual rules and laws. In addition to the visual richness in the game design, providing the data transmission between the game and the player also important and those can be managed by the result of the successful visualization.