Karadeniz Rus Sevahili adlı matbu Osmanlıca eserin transkripti ve değerlendirilmesi
Transcript and evaluation of the preprinted ottoman Turkish book entitled 'Black Sea Russian Sevahili'
  1. Tez No: 588730
  2. Yazar: EDA POLAT GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. FATİH ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Osmanlı Devleti ve Rusya arası ilişkilerin tarihi süreç içerisinde özellikle Karadeniz noktasında çatıştığı görülmektedir. Karadeniz birçok devletin sahip olmaya çalıştığı bir iç deniz durumundadır. Rusya'nın bilinen sıcak denizlere inme arzusuna giden yolda Osmanlı Devleti kontrolünde bulunan Karadeniz, gerek iaşe gerekse ticari olarak büyük önem arz etmektedir. XVIII. Yüzyıl'a kadar Karadeniz'i iç denizi olarak korumayı başaran Osmanlı Devleti, Rusya ile imzalanan Küçük Kaynarca Antlaşması ile Karadeniz üzerindeki bu hâkimiyetini kaybetmiştir. Rusya'ya karşı ciddi bir önlem almayan Osmanlı Devleti bundan sonraki süreçte sürekli Rusya ile karşı karşıya gelmiştir. Büyük devlet olma arzusunda olan Rusya, bu arzusunun sıcak denizler yoluyla olabileceği inancındadır. Karadeniz'e ve boğazlara hâkim olmanın, dünyaya hâkim olmakla eşdeğer olduğunu bilen Rusya bu bölgeye yönelmiştir. Başlarda her ne kadar Osmanlı Devleti Rusya'yı küçük devlet olarak görse de, zaman içerisinde güçlenen Rusya, iç deniz olarak korunan Karadeniz'e hâkim hale gelmiştir. Osmanlı Devleti ve Rusya arasındaki ilişkileri anlamak ve tahlil edebilmek için kaynaklar önem arz eder.“Karadeniz Rus Sevahili”adlı eser, hem Rusya'nın Karadeniz kıyılarını ayrıntılı olarak öğrenmemizi, hem de buranın ticaretinden coğrafyasına kadar her alanda bilgi sahibi olmamızı sağlar. ANAHTAR KELİMELER: Osmanlı Devleti, Rusya, Karadeniz.
Özet (Çeviri)
It is seen that the relations between the Ottoman Empire and Russia conflict in the historical process, especially at the Black Sea point. The Black Sea is an inland sea that many states try to have. The Black Sea, which is under the control of the Ottoman Empire on the way to the desire of Russia to descend to the known warm seas, is of great importance both in terms of food and drink. The Ottoman Empire, which managed to protect the Black Sea as an inland sea until the 18th century, lost this sovereignty over the Black Sea with the Treaty of Küçük Kaynarca signed with Russia. The Ottoman Empire, which did not take any serious measures against Russia, was constantly confronted with Russia in the future. Russia, which desires to become a great state, believes that it can be achieved through the hot seas. Knowing that dominating the Black Sea and the straits is equivalent to dominating the world, Russia has turned to this region. Although the Ottoman Empire initially regarded Russia as a small state, Russia became stronger over time and became dominant in the Black Sea which was protected as inland sea. Resources are important to understand and analyze the relations between the Ottoman Empire and Russia. The book“Black Sea Russian Coast”enables us to learn the Russian Black Sea coast in detail and to provide information in every field from its trade to its geography. KEYWORDS: Ottoman Empire, Russia, Black Sea.