La séquence de l'éducation dans la philosophie de Platon
Platon felsefesinde eğitimin sekansı
  1. Tez No: 588729
  2. Yazar: SEDEF KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ORHAN AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Platon felsefesinde eğitimin amacı hakikatin keşfedilmesi ve aksiyonun bu hakikat doğrultusunda şekillenmesidir. Adil, yetkin, cesur ve ölçülü olmayı kısacası insanı erdemlerine kavuşturmayı hedefler. Hakikatin sezgisi ruhta birden bire parlayan bir kıvılcım olarak tasvir edilir. Peki bu ansızın olan farkındalık herhangi bir ön hazırlık gerektirmez mi? İnsanı bu kavrayışa götüren yol yalnızca akli olanın yetkinliğinden mi geçer? Oluşun ve gayri akli olanın, duyumun, duygunun, arzunun bu kavrayışta payı yok mudur? Eğitim süreci tam tersini belirtir. Problematiğimiz, eğitimde takip edilen sıranın mantığı nedir? Sorusuna dayanmaktadır. Bu soruya verilecek cevapla, yukarıdaki soruların yanıtlarını ortaya koymaya gayret edeceğiz.
Özet (Çeviri)
The goal of education in Plato's philosophy is to discover the truth and to shape action according to the truth. It aims to make fair, wise, courageous and moderate, in short, to realize the human virtues. The intuition of truth is described as an instant glitter sparkling in the soul. This sudden awareness does not require any preparation? Does the path to this understanding pass only through the competence of the rational? Isn't there any role of becoming, irrationality, sensation, emotion or desire? The education process says exactly the opposite. Our problem is based on the question of what is the logic of the sequence followed in education? With the answer to this question, we will try to explain the questions above.