Aktopraklık Höyük ilk kalkolitik dönem mekan işlev analizi
Settlement spatial analysis of Aktopraklik Hoyuk in early chalcolitic age
- Tez No: 588732
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ KARUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Arkeometri, Archeology, Archaeometry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Öncesi Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
Bu tez, MÖ 5800- 5600 yılları arasına tarihlenen geniş bir alanda ortaya çıkarılmış aynı mimari plana ve yapı içi öğelere sahip konutların, sabit olmayan buluntu dağılımlarının analizi ile çanak çömlek ve hayvan kemiklerinin yoğunluk oranların değerlendirilerek yorumlanmasıdır. Aktopraklık yerleşmesi kronolojik ve maddi kalıntılar bakımından tanımlı bir yere oturmaktadır. Bu bakımdan, buluntu toplulukları üzerinden yapılacak dağılım analizi küçük ölçekli olarak Aktopraklık Höyük'ten yola çıkarak özellikle Anadolu'daki bölgesel ağlara katkı sağlayabilir. Coğrafi bilgi Sistemlerinin (CBS/GIS) çalışılan malzemenin karmaşıklığı ve sayısal çokluğu ile başa çıkma potansiyeli ve çok-yönlü analizi mümkün kılması konut içinde yapılan faaliyetlerin incelenmesine yardımcı olmaktadır. Sonuç olarak Aktopraklık Höyük İlk Kalkolitik Dönem Mekan İşlev Analizi, yerleşim yeri içindeki farklılıkların ve benzerliğinin belirlenmesi, yerleşim yerinin bir bütün olarak anlaşılması ve yorumlama süreçlerinden biridir.
Özet (Çeviri)
This thesis is the interpretation of the intensity rate of pottery and animal bones by using analysis of distribution of mobile artifacts which were excavated from the settlements having the same architectural plan and interior elements. These settlements were discovered in the wide area dated at 5800-5600 BCE. Aktopraklık settlement is a defined space regarding its place in chronology and its artifacts. In this respect, distribution analysis of artifact assemblage will contribute to understanding of the other settlements in the same regional network, especially settlements in the Balkans and Anatolia by considering Aktopraklık Hoyuk as a pattern on a small-scale. GIS's (Geographic Information Systems) potentials of handling with the complexity and multiplicity of the materials worked on, and its feature allowing to analyse in multiple perceptions help researchers to examine the activities in the houses. Ultimately, Settlement Spatial Analysis of Aktopraklık Hoyuk in Early Chalcolitic Age is one of the processes which aim to determine the similarities and differences in intra-settlement spaces, to understand and to interpret settlements as a inseparable whole.