Yeni Yıldız (Ereğli) ve civarının jeolojik ve petrografik incelemesi
  1. Tez No: 45935
  2. Yazar: ÖMER ELİTOK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET İnceleme alanı Ulukışla(Niğde) ilçesinin 6 km güneybatısında bulunmakta ve yaklaşık olarak 137 kın^' lik bir alanı kapsamaktadır. İnceleme alanının temelinde Geç Kretase'de bölgeye yerleşen ofiyolitler yer almaktadır.Ofiyolitler serpantinize peridodit, serpantinit, kromit, kireçtaşı olistolitleri ve kırmızı pelajik çamurtaşlarmdan oluşmaktadır. Ofiyolitler üzerinde diskordansla Hacı Bekirli formasyonu yer almaktadır. Üst Paleosen-Alt Eosen yaşlı Hacı Bekirli formasyonu genel itibariyle aglomera, yastıklav, tüfierle arakatkılı sedimanterler ve içlerinde yer alan kireçtaşı olistoliti ve bunları kesen andezitik, trakitik volkanitlerden oluşmaktadırlar. Formasyon genelde kaotik bir yapıya sahip bulunmaktadır. Bunun üzerine uyurnlu olarak Güney formasyonu gelmektedir. Orta Eosen Yaşlı fliç karakterli Güney formasyonu genel itibariyle volkanik eleman arakatkılı kumtaşı, şeyi, marn ardalanmasmdan oluşmakta ve Sivritepe anhidritleri bunlar üzerinde açısal uyumsuzlukla yer almaktadır. Üst Eosen-Oligosen yaşlı Sivritepe anhidritleri genelde grimsi beyaz renklerde, masif görünümlü olarak bulunmakta, jips ve anhidritlerden meydana gelmektedir. Formasyon üzerinde Kurtulmuştepe formasyonu uyumlu olarak yer almaktadır. Alt Miyosen yaşlı Kurtulmuştepe formasyonu tabanda yeşilimsi beyazımsı marnlarla başlamakta ve üste doğru ise düzgün bir tabakalaşma sunmayan gölsel kireçtaşları ile devam etmektedir. Üzerinde işe Aktoprak formasyonu uyumlu olarak yer almaktadır. Alt-Orta Miyosen yaşlı Aktoprak formasyonu kırmızı, yeşil renkli kumtaşı, şeyi, marn ardalanımmdan, bunun yannda yine gölsel kireçtaşı olistoliti ve yersel jipslerden oluşmaktadır. Formasyon içerisinde doğu-batı doğrultusunda bir senklinal ekseni yer almaktadır. Formasyon altta kurtulrnuştepe formasyonu üzerinde uyumlu olarak yer almakta ve üzerine ise Kızılbayır formasyonu açısal diskordansla gelmektedir. Orta-Üst Miyosen yaşlı Kızılbayır formasyonu tabanda gri-yeşil kumtaşları ile başlamakta üstlere doğru ise kırmızı ve sarımsı kırmızı kumtaşı- mam ardalanması ile devam etmekte ve üzerine Üst Miyosen-Alt Pliyosen? yaşlı Katrandedetepe formasyonu.uyumlu olarak gelmektedir. Tabanda sarımsı beyaz renkli ve bol gastropodlu ince tabakalı killi kireçtaşı, marnlar ile başlayan Katrandedetepe formasyonu daha üstlerde az pekişmeli poîijenik konglomeralar ve bunlar arasında merceksel kumtaşları ile son bulmaktadır. İstif Kııvaterner alüvyonları ile son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The study area is located at 6 kin. Southwest of Ulukışla (Niğde) and covers about field of 137 km. square. At the base of study area ophiolites, emplaced at the Upper Cretaceous, are present. Ophiotilites are composed of seipantinized peridodite, serpantinite, chromite, olistholist of limestone and red coloured pelagic mudstones. Hacı Bekirli formation overlies the ophiolites with unc jiiformably. Hacı Bekirli formation ( Upper Paleocene Lower Eocene ) is composed of agglomerates, pillow lavas, tuffs which are intercalated with sediments, olistoliths of limestones and andesitic, trachitic volcanics. In generally this formation is chaotic. Güney formation overlies Hacı Bekirli formation with conformably. Middle Eocene aged Güney formation is composed of alternation of sandstones which contain volcanics, shale, marl and is overlied by Sivritepe anhydrite with unconformably. Upper Eocene - Oligocene aged Sivritepe anhydrite is massive and greyish white and consists of gypsum and anhydrite. Kurtuîmuştepe formation overlies it with conformably. Lower Miocene aged Kurtuîmuştepe formation begins with greenish white marls at the base and continuous with lacustrine carbonates towards upper part of formation. It is overlied by Aktoprak formation with conformably. Lower - Middle Miocene aged Aktoprak formation consists of alternation of red, greenish coloured sandstones, shale, marl, olistolish of lacustrinelimestone, gypsum. In this formation approximately from east to west direction one syncline is present. This formation overlies the Kurtuîmuştepe formation with conformably and is overlied by Kızılbayır formation with angular unconformity. ^ Middle - Upper Miocene aged Kızılba3rır formation begins with grey - green sandstones at the base and continuous, with red, yellowish sandstone - marl alternation towards upper part and is overlied with Katrandedetepe formation ( Upper Miocene - Lower Pliocene? ) with conformably.Katrandedetepe formation contains yellowish white coloured, thin bedded limestones bearing clay and much gastrapod fossils at the lower part and contains less packed poligenic conglomerates which is intercalated with lenticular sandstones at the upper part. The sequence is terminated by the Quaternary alluviums in the studied area. in