Umudum Köyünün coğrafi etüdü
  1. Tez No: 51816
  2. Yazar: GÜNAY KAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. LÜTFİ ÖZAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi UMUDUM KÖYÜNÜN CO?RAFÎ ETÜDÜ GünayKAYA Danışman: Yrd.Doc.Dn Lütfi ÖZ AV 1996, Sayfa: 121 Jüri: Yrd.Doç.Dr. Lütfi ÖZAV Araştırma sahasını oluşturan Umudum Köyü, Doğu Anadolu Bölgesi'nin Erzurum-Kars Bölümü sınırları içerisinde yer almaktadır. Yönetim bakımından Erzurum iline bağlı olan Umudum, il merkezinin kuzeyinde 13 km uzaklıkta bulunmaktadır. Yaklaşık 49.68 km2 lik yüzölçüme sahip olan araştırma sahası, doğuda Yolgeçti ve Yeşilyayla, güneyde Ortadüzü, güneybatıda Değirmenler, batıda ise Yerlisu ve Aktoprak köyleri ile çevrilidir. Dumlu Dağlan ve Erzurum Ovası gibi farklı iki morfolojik birimden oluşan sahanın sınırlan, kuzeydeki dağlık kesimde su bölümü çizgisini takip eder. Güneydeki ova alanında ise, sınır ayıncı doğal özelliklere sahip değildir. Sahada karasal iklim şartlan etkili olmaktadır. Söz konusu iklim şartlanna bağlı olarak, Kış mevsiminde sıcaklığın oldukça düşük olması ve yaz sonlanna doğru da toprakta su noksanının görülmesi beşeri ve iktisadî faaliyetleri zaman zaman olumsuz yönde etkilemektedir. Yükselti ve denizlerden uzaklık, sıcaklık şartları üzerinde etkili olurken, yer şekilleri sıcaklıkla birlikte yağış miktarı ve rüzgâr yönünü büyük ölçüde belirlemektedir. Nitekim, araştırma sahasının kuzey kesiminin Dumlu Dağları ile çevrili olması, hem bu yönden sokulabilecek nemli hava kütlelerini engeller, hem de hâkim rüzgâr yönünün güneybatı olmasına yol açar.II Sahanın en önemli akarsuyu Umudum deresidir. Plivio-nival akarsu rejimine sahip olan bu akarsu, tarımsal faaliyetlerin ihtiyacını karşılayacak düzeyde akım miktarına sahip değildir. Toprak tipini büyük ölçüde anakaya ve eğim değerleri belirlemiştir. Nitekim, bazaltlarla kaplı dağlık sahanın geniş yer tutmasına bağlı olarak, en yaygın toprak tipini litozolikler oluşturur. İklim ve toprak şartları step türlerinin gelişmesine ortam hazırlamıştır. Köy nüfusu ile ilgili eldeki veriler Cumhuriyet dönemiyle sınırlıdır. Bu verilere göre 1940 yılında 676 olan toplam nüfus, 1990 yılına kadar geçen 50 yıllık sürede sadece % 66.4 oranında artarak 1125 kişiye yükselmiştir. Nüfus artış oranının azlığı, saha dışına yönelik göç hareketlerinin sürekli aktivitesini koruması ile ilgilidir. Erzurum Ovası dahilindeki Karaz, Pulur ve Güzelova höyüklerinde yapılan kazı çalışmaları, Umudum'u da içine alan geniş bir sahada yerleşim tarihinin M.Ö. 4000 yıllarına kadar uzandığını ortaya koymuştur. Bölgede etkili olan iklim şartları, meskenlerin birbirlerine yakın inşa edilmesini adeta zorunlu hale getirmiştir. Dolayısıyla toplu dokulu yerleşim formu ön plana çıkmıştır. Belli bir yerleşim plânının uygulanmadığı sahada doğal çevre şartlarına uyum belirgindir. Erzurum il merkezine yakınlık meskenlerin çağdaş bir görünüm kazanmasına yetmemiştir. Araştırma sahasındaki temel ekonomik faaliyetleri tarım ve hayvancılık oluşturur. Bölgenin doğal çevre şartlan ile nüfusun sosyo-kültürel özellikleri söz konusu faaliyetlerin belirleyici olmuştur. Sahadaki ticarî faaliyetleri, hayvansal ürünlerin çoğunlukla Erzurum il merkezinde pazarlanması ve çeşitli ihtiyaç maddelerinin buradan temin edilmesi oluşturur. Bu faaliyete aktivite kazandıran en önemli unsur; söz konusu il merkezine yakınlıktır. Nitekim, araştırma sahasının Erzurum il merkezine uzaklığı 13 km olup, ulaşım faaliyetleri karayolu ile sağlanmaktadır. Sonuç olarak; Umudum, olumsuz çevre şartlarının ekonomik faaliyetleri sınırlandırması nedeniyle, gelişmemiş tipik bir Doğu Anadolu köyünü oluşturur.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Master Thesis GEOGRAPHICAL STUDY OF“UMUDUM”VILLAGE GünayKAYA Supervisor: Asc. Prof. Lutfi ÖZA V 1996, Page: 121 Jury: Asc. Prof. Lütfi ÖZAV Umudum village is our field of study and located within the boundaries of Erzurum-Kars region in the East Anatolia. The village is administratively dependant upon Erzurum and at a distance of 13 km. to the city-centre. This area of nearly 49.68 km2 acreage is surrounded by Yolgeçti and Yeşilyayla in the East, by Ortadüzü in the South, by Değirmenler in the South-west and by Yerlisu and Aktoprak villages in the West. This area consists of two different morphological Units such as Dumlu mountains and Erzurum plain, and its boundaries follow the line of water-section in the mountainous part in the North. The plain in the South has no distinctive natural characteristics. In the area territorial climate condition is dominant. Accordingly, temperature is quite low in winter and soil becomes lack of water towards the late summer, which negatively influence the economical and human activities at times. Altitude and distance to seas are effectual upon temperature; in addition, reliefs determine the wind-direction as well as temperature and precipitation. The field of research is really surrounded by mountains in the North, which stops the humid air masses from coming and also causes the dominant wind-direction to be south western.IV The most significant running-water of the area is Umudum brook. This brook with a plivio-nival regime hasn't got enough flow-rate to meet the need of agricultural activities. Soil type has greatly been determined by bedrock and inclination values. The mountainous area covered in basalts covers an extensive area; thus, the commonest soil-type is litozolik. Climate and soil condition have prepared the way for the developpment of step types. Data related to the population of the village are limited with the Republic period. According to the data, total population was 676 in 1940; it rose up to number of 1125 with an increase of % 66.4 till 1990. Such a less increase in population is related to immigration towards outside. Digs made in Karaz, Pulur and Giizelova tumulus revealed that setting- history within a wide area including Umudum dated back to B.C. 4000 The dominant climate conditions in the region have made it necessary to build the houses at very close intervals. Accordingly, cumulative settlement-plans have gained importance. In the area where a certain settlement-plan hasn't been applied, adaptation to natural environment-condition is distinctive. Closeness to city centre hasn't become enough for buildings to have a modern appearance, though. Basic economical activities in the field of research consist of agriculture and cattle-breeding. The natural environment-conditions of the region and socio- cultural features of the population have determined these activities. Animal products are marketed in Erzurum and various requirements are assured from there, too. The most significant factor to add activity to this business is the closeness to city centre. The field of research is at distance of 13 km. to city centre; and transport activities are done by road. As a result, Umudum is a typical undeveloped Eastern village due to the restrictions of the natural environment-conditions upon economical activities.