Örgütsel kariyer yönetimi ve örgütsel bağlılık ilişkisi: Bankacılık sektöründe bir araştırma
The relationship between organizational career management and organizational commitment: A research in the banking sector
- Tez No: 588809
- Danışmanlar: PROF. DR. CELALETDİN SERİNKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Günümüzün rekabetçi ortamında nitelikli personelin örgütlerde uzun süreli olarak istihdam edilmeleri büyük önem taşımaktadır. Bunun sağlanabilmesi için işletmeler, özellikle örgütsel kariyer yönetimi uygulamalarını hayata geçirmektedirler. Bunu gerçekleştirebilen örgütlerde, personelin örgütsel bağlılıklarının temin edilmesiyle çalışanların kendi işyerlerine pek çok yönden katkılar sağlayacakları belirtilebilir. Bu araştırmanın amacı, örgütsel kariyer yönetimi ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin tespit edilmesidir. Araştırmanın diğer amacı, demografik değişkenler açısından örgütsel kariyer yönetimi ve örgütsel bağlılık bakımından gruplar arasında anlamlı farklılıkların olup olmadığının belirlenmesidir. Araştırmanın ilk bölümünde kariyer yönetimine yer verilmiştir. İkinci bölümünde örgütsel bağlılık ile ilgili kavramlar açıklanmıştır. Araştırma bölümünde ise örgütsel kariyer yönetimi ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin test edilmesi amacıyla nicel bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini Denizli il merkezinde bulunan bankalarda görev yapan personel oluşturmaktadır. Veriler, araştırmayı kabul eden Denizli ili içerisindeki on bir bankanın yirmi şubesinden elde edilmiştir. Veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmış olup geçerli 207 veri setine ulaşılmıştır. Araştırmanın veri analizleri SPSS programı ile yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda, örgütsel kariyer yönetimi ve örgütsel bağlılık arasında yüksek derecede ve anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca örgütsel kariyer yönetimi ile örgütsel bağlılığın birinci boyutu olan duygusal bağlılık arasında da yüksek derecede ve anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Örgütsel bağlılığın ikinci boyutu olan devam bağlılığı ile de orta derecede, anlamlı ilişki bulunmuştur. Araştırmada katılımcıların çalışma süreleri, maaşları ve bankacılığı bırakma eğilimleri açısından örgütsel kariyer yönetimi tutumlarında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Ayrıca katılımcıların bankacılığı seçme nedenleri ve maaşları açısından örgütsel bağlılık tutumlarında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is an utmost importance to employ qualified personnel for a long period of time in organizations on present competitive settings. To attain this, particularly organizational career management practices are put into practices by enterprises. It can be stated that, personnel will contribute in various means on the enterprises which are able to attain this by ensuring their organizational commitments. The aim of this research is to establish the relation between organizational career management and organizational commitment. The other goal of this research is to find out whether there are significant deviations between groups pertaining to organizational career management and organizational commitment with regard to demographic variables. The career management is discussed on the first part of this research. The descriptions were explained related to organizational commitment in the second part. In the research section, a quantitative research was conducted to analysing the relationship between organizational career management and organizational commitment. The sample of the research was obtained from the personnel working at banks located in Denizli Centrum. The data was obtained from twenty branches of eleven banks located in Denizli province which consented to take part in the research. As a mean of gathering data, survey method was utilized, and 207 sets of data were gathered. Data analysis of the research was conducted with Statistical Package for Social Sciences (SPSS) software. As a result of the research, a high and significant correlation was found between organizational career management and organizational commitment. In addition, a high and significant correlation between organizational career management and emotional commitment, which is the first dimension of organizational commitment as well. Also, a moderate and significant correlation was found continuity commitment, which is second dimension of organizational commitment. Significant differences were found in organizational career management attitudes of participants regarding working hours, salaries and tendencies to give up banking as a career on this research. Moreover, significant differences were established in organizational commitment attitudes of participants regarding salaries and reasons to choose banking as a career.