Internal corporate social responsibility and female employee outcomes in Nigeria banks.
Nijerya bankalarında kurumsal sosyal sorumluluk ve kadın çalışan sonuçları.
  1. Tez No: 964523
  2. Yazar: BETTY ONOJAEFE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SAFA ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma, Nijerya Bankaları bağlamında İç KSS ile kadın çalışanların çıktıları arasındaki ilişkiyi sorgulamaktadır. Bu çalışma, çevrimiçi anket soruları ve kesitsel araştırma tasarımı kullanılarak dört Nijerya bankasından 130 katılımcıdan elde edilen veriler nedeniyle nicel verilere dayanmaktadır. Çalışmadan elde edilen bulgular, mevcut çalışmada uygulanan ampirik modeli toplu olarak güçlendirmekte ve iç paydaşlara göre uyarlanmış KSS uygulamalarının stratejik değerini vurgulamaktadır. Çalışma, mevcut literatüre katkıda bulunmakta ve İç KSS'nin iş tatmini, örgütsel bağlılık ve kariyer gelişimi üzerindeki etkisine dair devam eden söyleme yeni bir bakış açısı sağlamaktadır. Çalışma, İç Kurumsal Sosyal Sorumluluğun (ICSR) Nijerya bankalarındaki kadın çalışanlar arasında İş Tatmini (JS) ve Örgütsel Bağlılığı (OC) önemli ölçüde artırdığını doğrulamaktadır. Dikkat çekici zorluklardan biri, İç Kurumsal Sosyal Sorumluluk (ICSR) ile çalışan refahı arasında bir bağlantı olmaması ve kariyer gelişiminin daha az kesin olmasıdır. Bununla birlikte, çalışma, Banka yönetiminin mentorluk programlarını iyileştirerek ve çalışan destek programlarının erişilebilir ve etkili olmasını sağlayarak çalışan kariyer geliştirme girişimlerine yatırım yapmasını önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study interrogates the relationship that exist between Internal CSR and female employees outcomes within the context of Nigeria Banks. This study relied on quantitative data as data was sources from 130 participants from four Nigerian banks through the use of online survey questionnaire and cross-sectional research design. Finding from the study collectively reinforce the empirical model applied in the current study and underscore the strategic value of CSR practices tailored to internal stakeholders. The study contributes to existing literature and provide new insight to ongoing discourse on the impact of Internal CSR on job satisfaction, organizational commitment and career development. The study confirms that Internal Corporate Social Responsibility (ICSR) significantly enhances Job Satisfaction (JS) and Organizational Commitment (OC) among female employees in Nigerian banks. One of the noticeable challenges is that there is no linkage between Internal corporate social responsibility (ICSR) and employee wellbeing and career development was less definitive. Nevertheless, the study recommends Bank management should invest in employee career development initiatives by refining mentorship programs and ensuring employee assistance programs are accessible and impactful.