Takım zekasının görev başarısına olan etkileri: Küçük ve orta ölçekli işletmelerin idari departmanlarında çalışanlar üzerine bir uygulama
The effects of team intelligence on task success: An application on employees in administrative departments of small and medium enterprises
- Tez No: 588808
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de KOBİ olarak nitelendirilen küçük ve orta boy işletmelerin idari departmanlarında çalışanların görev başarısını arttırmak için bireysel çalışma modellerine göre daha yüksek üretkenlik becerisine ve potansiyele sahip takım zekasının kullanılması hakkında yapılmıştır. Öncelikli olarak, sorular üzerinden çalışmanın varmak istediği hedef belirlenmiştir. Genel literatür taraması ile takım zekası, görev performansı ve KOBİ'lerin genel kavramları incelenerek görev başarısını etkileyecek faktörler belirlenmiştir. Belirlenen faktörler üzerinden, idari departmanlarda çalışan 113 kişinin katıldığı bir anket çalışması yapılmıştır. Anket verilerine ait analizler yapılarak, sonuç bölümünde değerlendirmelerde bulunulmuş ve çalışanlara takım zekasına ait alt faktörleri kullanarak görev başarısını arttıracak öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research has been done on the use of SME described as small and medium-sized enterprises to increase the success of the task of working in the administrative department of higher productivity skills according to their individual work patterns and potential teams with intelligence in Turkey. First of all, the target that the study wants to reach is determined through the questions. In the literature review, team intelligence, task performance and general concepts of SMEs were examined and the factors affecting the success of the task were determined. Based on the factors identified, a survey was conducted with 113 people working in administrative departments. Analyzes of the survey data were made, evaluations were made in the results section and suggestions were provided to the employees by using sub-factors of team intelligence to increase task success