Uluslararası Hava Hukuku açısından uçak kaçırma eylemleri
Aircraft abduction actions in terms of International Air Law
- Tez No: 588822
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELCEN ERDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tezin amacı uçak kaçırma eylemlerinin uluslararası hava hukuku açısından incelenmesidir. Uçak kaçırma eylemleri tüm dünyada işlenebilen bir suç olmuştur. Uçak kaçırma eylemleri dönemsel olarak farklı amaç ve yöntemler ile uygulansa da günümüzde halen bu suç için gerek önleyici önlemeler veya yargılamalar tam anlamıyla yapılamamaktadır. Havacılığın sürekli gelişmesi ve kendini yenilemesi ile de gerekli yenilikler zorunluluk olmuştur. Bu kapsamda öncelikli olarak uluslararası hava hukukunun tanımı, tarihsel gelişimi ve sonuçları incelenmiştir. Uluslararası havacılık hukukunda, uluslararası sözleşmelerin tarihsel koşulları ve hazırlık aşamalarıyla birlikte sonuçları ortaya konulmuştur. Çalışmada son olarak ise uluslararası hava hukukunda uçak kaçırma eylemlerinin nedenleri ve sebep oldukları sonuçlar ve bunun sonucunda ulusal ve uluslar arası hukukta uçak kaçırma eylemleri tüm yönleriyle ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate air hijacking in terms of international air law. Hijacking has been a crime that can be committed all over the world. Even though the hijacking activities are carried out periodically with different purposes and methods, the preventive measures or trials for this crime are still not fully realized. With the continuous development and renewal of aviation, the necessary innovations have become a necessity. In this context, the definition, historical development and results of international air law have been examined. In international aviation law, the historical conditions of international conventions and the results of the conventions are presented. Finally, in the study, the reasons and the consequences of the hijacking activities in international air law and consequently the hijacking actions in national and international law are discussed in all aspects.