Farklı dil ve lehçelerde televizyon yayıncılığı: Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da TRT Kurdî algısı
Television broadcasting in different languages and dialects: TRT Kurdî perception in Eastern and Southeastern Anatolia
- Tez No: 588846
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇKİN ÖZMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Kuruluşundaki adı TRT Şeş (6) olan TRT Kurdî kanalı Türkiye'nin farklı dil ve lehçelerde yayın yapan ilk devlet kanalı oldu.“Farklı Dil Ve Lehçelerde Televizyon Yayıncılığı: Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da TRT Kurdî Algısı”adını verdiğimiz bu çalışmamızda, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki televizyon izleyicilerinin, TRT Kurdî'nin yayınlarına karşı tutumları, kanalın algılanışı, zihinlerde uyandırdığı izlenim ve kanalı izleyenlerin beklentilerine karşılık verip vermediğine yönelik sorular sorularak kanalın Avrupa Birliği'nin“farklı dil ve lehçelerdeki yayıncılık”politikalarına uygun yayıncılık yapıp yapmadığının saptanması amaçlandı. Araştırmamızın birinci bölümde Avrupa Birliği Türkiye ilişkileri, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinde“farklı dil ve lehçelerde yayıncılık”konusunda attığı adımlar ve ilk Kürtçe yayın yapan TRT Kurdî kanalının yayın hayatına başlaması konuları irdelendi. Çalışmamızın ikinci bölümünde ise“Kullanımlar ve Doyumlar”kuramı ile ilgili bilgilere verilerek, kuramın ortaya çıkışı, gelişimi, yaklaşımın temel kavramları ve televizyonla olan ilişkisi hakkında açıklamalar yapıldı. Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde yüz yüze anket yöntemiyle yapılan alan araştırmasının sonuçları paylaşıldı. Anket çalışması Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde yaşayan televizyon izleyicilerinin TRT Kurdî kanalını izlemelerinde hangi tercihlerin rol oynadığını ölçmek için, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde Kürt kökenli vatandaşların yoğun olarak yaşadığı Malatya, Muş, Şırnak, Adıyaman, Diyarbakır ve Hakkâri illerinde uygulandı.
Özet (Çeviri)
TRT Kurdî channel, previously also known as TRT Şeş (6) was the first state channel broadcasting in different languages and dialects in Turkey. The title of this study is“Television Broadcasting in Different Languages and Dialects: TRT Kurdî Perception in Eastern and Southeastern Anatolia”. Study aims to investigate whether the channel is broadcasting in accordance with the policies of“broadcast in different languages and dialects”of the European Union, by surveying television's audience in Eastern and Southeastern Anatolia and asking questions about TRT Kurdî's attitudes towards broadcasts, the perception of the channel, the impression it creates in the minds and whether the channel meets the expectations of the audience. The first part of the study focuses on the European Union-Turkey relations, steps taken in“broadcasting in different languages and dialects”in Turkey's accession process to the European Union, and the launch of the first Kurdîsh-language TRT Kurdî channel. The second part of the study explains the“Uses and Gratifications”theory, gives information how the theory emerged, developed, basic concepts of the theory, and its relationship with television. The third part of the study shares the results of the field survey conducted by face-to-face survey method in Eastern and Southeastern Anatolia. The survey was conducted in Malatya, Muş, Şırnak, Adıyaman, Diyarbakır, and Hakkâri provinces where the Kurdîsh citizens live intensively, in order to measure which preferences play role in watching TRT Kurdî channel.