Yusuf Ziya Ortaç'ın şiirleri üzerine bir araştırma
A research of Yusuf Ziya Ortaç's poems
  1. Tez No: 588847
  2. Yazar: LATİFE ALTINDAĞ DODANLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ÖZPAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Beş Hececilerin önemli şairlerinden olan Yusuf Ziya hakkında yapılan bu çalışma şairin hayatı, sanatı, şiirleri ile ilgili detaylı bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Birinci bölümde Cumhuriyet Devri Türk şiirinin geçirdiği aşamalar ve ortaya çıkan topluluklar hakkında genel bir bilgi verilmiştir. İkinci bölümde şairin hayatı, sanatı, eserlerinden bahsedilmiştir. Hayatının dönüm noktaları ve eserleri hakkında kısa bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde şiirlerin muhteva ve şekil yönünden detaylı incelemesi yapılmıştır. Şair hakkında kaynak taraması yapılarak onunla ilgili bilgiler elde edilmiştir. Şairin şiirleri konularına göre tasnif edilmiş şekil ve içerik bakımından tespitlerde bulunulmuş ve sonuca ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, which is about Yusuf Ziya, one of the most important poets of the Five Syllables (Beş Hececiler), was prepared to give detailed information about the poet's life, art and poems. In the first chapter, general information about the stages of Turkish poetry in the Republican Era and the emerging societies is given. In the second part, the life, art and works of the poet are mentioned. Brief information is given about the turning points of his life and his works. In the third part, the poems are examined in detail in terms of content and form. Information about the poet was obtained by searching the source. The poems of the poet have been determined according to their subjects in terms of form and content and the result has been reached.