Ortaokul öğretmenlerinin teknopedagojik alan bilgisinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi (Antalya ili örneği )
Investigation of technopedagogic field knowledge of secondary school teachers in terms of various variables (Antalya province)
  1. Tez No: 588879
  2. Yazar: MÜNEVVER AKYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, hızlı bir şekilde ilerleyen teknolojik gelişmelerin, eğitime ne ölçüde uyumlu olup olmadığı irdelenmiştir. Bu yolla ortaokul öğretmenlerinin Teknopedagoji Alan Bilgisi'a (TPAB) ilişkin yeterlilikleri; cinsiyet, kıdem yılı, eğitim düzeyi, alan sınıflaması, branş, teknolojiyi kullanma düzeyleri, teknolojiye erişim düzeylerine göre farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır Araştırmaya 318 kadın, 216 erkek olmak üzere toplamda 534 ortaokul öğretmeni katılmıştır. Bu çalışmanın örneklemini, tesadüfi eleman örnekleme yöntemi ile seçilen ve 2018/2019 eğitim öğretim yılında Antalya İlinde ortaokulda görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırma, ilişkisel tarama modeli kullanılarak yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu ve Pamuk, Ergun, Çakır, Yılmaz ve Ayas (2013) tarafından geliştirilen, Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi (TPAB) ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi ise üç bölümde yapılmış olup, Birinci bölümde ölçeklerin güvenilirlik analizi ve faktör analizi yapıldı, ikinci bölümde demografik veriler incelendi, üçüncü bölümde ise demografik veriler ile ölçeklerin analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the extent to which rapidly advancing technological developments are compatible with education is examined. In this way, the competences of secondary school teachers about Technopedagogical Field Knowledge (TPACK); gender, seniority year, education level, field classification, branch, technology usage levels and access to technology. A total of 534 secondary school teachers, 318 female and 216 male, participated in the study. The sample of this study consisted of teachers working in secondary school in Antalya in 2018/2019 academic year. The research was conducted using relational survey model. Personal data form developed by the researcher and Technological Pedagogical Field Knowledge (TPACK) scale developed by Pamuk, Ergun, Cakir, Yilmaz and Ayas (2012) were used as data collection tools. The data were analyzed in three parts. In the first part, reliability analysis and factor analysis of the scales were performed, in the second part demographic data were analyzed and in the third part demographic data and scales were analyzed. As a result of the study, Technological Pedagogical Field Knowledge Levels and all sub-dimensions of secondary school teachers differ according to gender.