Spatial audio reproduction techniques and their application to musical composition: the analysis of 'Wunderkammer', 'point-instant' and 'hollow'
Mekansal ses üretim teknikleri ve müzikal kompozisyondaki uygulamaları: 'Wunderkammer', 'Point-Instant' and 'ollow' parçalarının analizi
  1. Tez No: 588959
  2. Yazar: ENGİN DAĞLIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHSİN TOLGA YAYALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sanat Tarihi, Music, Performing and Visual Arts, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kompozisyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Müzikte mekan kullanımı, kompozisyon pratiğinin yapısal bir elemanı olarak kabul edilir. Mekansal ses üretimi teknolojisindeki gelişmeler sesi algılama şeklimizi değiştirmiştir. Bu yüzden“sesi bestelmek”ile beraber“mekanı da bestelemek”kaçınılmaz olmuştur. Bu tez, yakın zamandaki mekansal ses üretim teknolojilerinin kompozisyonel sürece sağladığı katkıları merak eden besteciler için kaynak oluşturmayı hedefler. Yakın zamandaki mekansal ses üretim teknolojilerini uygulayarak“mekanı besteleme”fikrini kavrayabilmek için metin boyunca; mekanın tarihteki önemi, ses teknolojilerindeki öncü yenilikler, mekansallaştırma tekniklerinin özet açıklamaları ve üç örnek parçanın mekansal ses üretim teknolojileri açısından analizi sunulup ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The use of space is considered as a structural part of a musical composition. The developments in the spatial audio reproduction technology has changed the way we perceive the sound. So, it is inevitable to put emphasis on“composing space”in parallel with“composing sound”. This thesis is aimed at composers who seek how recent spatial audio reproduction technology contributes to the compositional process. In order to grasp the idea behind“composing space”by using recent spatial audio reproduction methods; the importance of space in history, pioneering technological innovations in audio technology, brief technical explanations of the spatialisation techniques and analysis of three pieces in the context of spatial audio reproduction technologies will be presented and discussed throughout the text.