Modernleşme döneminde (Konya) Ereğli'de eğitim kurumları ve faaliyetleri üzerine bir araştırma (1876-1930)
A research on education institutions and activities in (Konya) Ereğli̇ District during the modernization period (1876-1930)
  1. Tez No: 588961
  2. Yazar: HATİCE BÜŞRA ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ KÖSTÜKLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
1876-1930 yılları arasını kapsayan dönemde Ereğli Kazası'ndaki eğitim-öğretim faaliyetlerini konu alan bu çalışmada; kaza ile karyelerdeki ilk ve orta mektepleri belirlemek ve bu mekteplerin öğrenci ve öğretmen durumları ile ders programlarını tespit etmek amaçlanmıştır. Bu amaçla; Ereğli'deki eğitim faaliyetleri ile ilgili belgeler Başbakanlık Osmanlı Arşivi ve Konya Yazma Eserler Kütüphanesi'nde bulunan Konya Maârif Arşivi'nden edinilmiştir. Osmanlı Devleti döneminde Ereğli mâmur bir merkezdir. Araştırmamıza konu olan dönemde bu özelliğini koruyan Ereğli'de eğitim faaliyetleri önem arz etmektedir. Zira, kazada bir çok sayıda sıbyân mektebi mevcuttu. Modernleşme Dönemi'nde bir taraftan dönemin karakteristik okullarından rüşdiye ve ibtidâîler açılırken diğer taraftan mevcut sıbyân mektepleri ibtidâîlere dönüştürülmüştür. Nitekim , Osmanlı da eğitimin modernleşmesini taşrada Ereğli Kazası özelinde değerlendirmiş olmaktayız.Cumhuriyetin ilanı ile Osmanlı'dan devralınan mevcut okullar ile kazadaki eğitim-öğretim faaliyetleri Cumhuriyet Dönemi'nde de devam etmiştir. Anahtar kelimeler ; Ereğli , Osmanlı Devleti, eğitim-öğretim,Konya , Modernleşme Dönemi , Cumhuriyet Dönemi, eğitim tarihi.
Özet (Çeviri)
In this study, which was the subject of educational activities in Ereğli District between the years 1876-1930; The purposes of this course is to determine the primary and secondary schools in districts and villages and to determine student and teacher status and curriculum of these schools. For this purpose ; The documents related to the educational activities in Ereğli were obtained from the Prime Ministry Ottoman Archive and Konya Maârif Archive, which is located in the Konya Manuscripts Library. Eregli during the Ottoman Empire was a well-established center. In Ereğli, which maintains this characteristic in the period subject to our research, educational activities are important. During the modernization period, on the one hand, the typical schools of the period were opened which are rüşdiye and ibtidâîs, while on the other hand, the existing primary schools were converted to ibtidâîs. As a matter of fact, we have evaluated the modernization of education in the Eregli district at the time of Ottoman Empire. With the declaration of the Republic, the existing schools taken over from the Ottomans and the educational activities in the Ereğli district continued during the Republican Period. Keywords ; Eregli, Ottoman Empire, education, Konya, Modernization Period, Republican Period, history of education.