Syntactic versus semantic stand: Analysis of Jonty Harrison's Klang and Surface Tension
Jonty Harrison'ın eserleri Klang ve Durface Tension'da sözdizimine karşı anlamsal duruş analizi
  1. Tez No: 588962
  2. Yazar: DENİZ ÇAĞLARCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHSİN TOLGA YAYALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kompozisyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
1980'li ve 1990'lı yıllarda, İngiliz elektroakustik müzik bestecisi Jonty Harrison (1952-) bir dizi elektronik müzik parçası yapar ve 2000 yılında Évidence matérielle adlı bir albüm çıkarır. Bu tez, Klang ve Surface Tension isimli parçaları Pierre Schaeffer, R. Murray Schafer ve Simon Emmerson tarafından çizilen bağlamsal çerçeveye tam olarak yerleştirmek için incelendi. Bu ekollerin ilişkisini keşfetmek için yazar, esas olarak Pierre Schaeffer'in Treatise on Musical Objects (1966 baskısı), R. Murray Schafer'in The Soundscape: Our Sonic Environment and the Tuning of the World (1977 baskısı) ve Simon Emmerson'ın The Language of Electroacoustic Music (1986 baskısı) adlı kitaplarını araştırdı. Bu çalışmanın amacı, Pierre Schaeffer ve R. Murray Schafer'in müzikal yaklaşımlarına ilişkin Jonty Harrison'ın Klang ve Surface Tension isimli parçalarındaki ses kaynağının sözdizimsel ve semantik kullanımı arasındaki müzikal bağlantıların araştırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
During the 1980s and 1990s, English electroacoustic music composer Jonty Harrison (1952-) composed a series of tape pieces and collected them in an album called Évidence matérielle in 2000. In this thesis, two pieces, Klang (1982) and Surface Tension (1996) have been analyzed in order to place them accurately within the contextual framework drawn by Pierre Schaeffer, R. Murray Schafer, and Simon Emmerson. To discover the relationship of those concepts to Harrison's music, the author investigated Pierre Schaeffer's Treatise on Musical Objects (1966 edition), R. Murray Schafer's The Soundscape: Our Sonic Environment and the Tuning of the World (1977 edition) and Simon Emmerson's The Language of Electroacoustic Music (1986 edition). The intention of this work is to explore the musical connections between syntactic and semantic usage of the sound source on Jonty Harrison's Klang and Surface Tension regarding the musical approaches of Pierre Schaeffer and R. Murray Schafer.