Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi Sultan I. Ahmed Koleksiyonu'na ait Safevi Dönemi ciltlerinin süsleme ve uygulama teknikleri
Decoration and application techniques of Safavid period bindings of Sultan Ahmed I collection from Süleymaniye Manuscript Library
  1. Tez No: 589017
  2. Yazar: KÜBRA AKYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SACİT AÇIKGÖZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Crafts, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Cilt Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi bünyesindeki 154 adet koleksiyondan biri olan ve 108 adet eser içeren Sultan I. Ahmed Koleksiyonu, Sultan Ahmed Cami kütüphanesinden 1952 yılında nakledilmiştir. Sultan I. Ahmed Koleksiyonu'na ait 108 adet eser arasından Safevi Dönemi cilt süsleme özellikleri taşıyan 15 adet eser seçilerek incelenmiştir. Tez çalışmasında eserlerin konusu, boyutları, tarihleri ve metin kısımlarına dair çarpıcı notları gibi katalog bilgileri detaylı bir şekilde verilmiş, cilt süslemeleri ve özelliklerini anlatan tanımlamaları yapılmıştır. Eserlerin bilgi ve tanımlamalarının yanı sıra fotoğrafları ve çizimleri de eklenmiştir. Eserler katalog ve cilt süsleme özelliklerine göre gruplandırılarak değerlendirilmiştir. Değerlendirmeler sonucunda bazı tespitlerde bulunulmuştur. İncelenen eserler doğrultusunda 4 adedi orijinal eserin süsleme özelliğinde ve 1 adedi özgün tasarım olmak üzere 5 adet kitap formunda uygulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the 154 collections within the Süleymaniye Manuscript Library, Sultan I Ahmed, which contains 108 works, was transferred from Sultan Ahmed Mosque Library in 1952. Among the 108 artefacts belonging to the Sultan I Ahmed Collection, with 15 pieces of the binding adornment features of the Safavid Period were selected and studied. In the thesis study, the subject, dimensions, dates and striking notes about the text parts are given in detail, binding adornments and their characteristics are described. As well as information and descriptions of the works photographs and drawings were added. The works were grouped and evaluated according to catalog and binding adornment features. As a result of the evaluations, some determinations were made. In line with the artifacts studied, 4 pieces in the adornment feature of the original work and 1 piece unique work applied in the form of book 5 pieces works in total.