Podcast dizileride anlatı dili ve Türkiye örneği üzerinden inceleme
Analysis of narrative language in podcast series with examples from Türkiye
  1. Tez No: 891775
  2. Yazar: SERAP AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİP MELİH KORUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Drama ve Oyunculuk Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tiyatro Yönetmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tez çalışması, COVID-19 pandemisi sonrasında Türkiye'de popüler bir sanat ve eğlence aracı haline gelen podcast dizilerine odaklanmaktadır. Araştırma, podcast dizilerinin radyo tiyatrosu ve sesli kitaplarla olan benzerliklerini ve farklılıklarını, bu medya türünün dijital dönüşüm süreci ve geleneksel medya biçimleriyle olan ilişkisini detaylı bir şekilde incelemektedir. Çalışma, nitel araştırma yöntemleri ve içerik analizi teknikleri kullanılarak, dünya genelindeki ve Türkiye'deki podcast dizilerinin anlatı dili, olay örgüsü, hikaye kurgusu ve ses tasarımı üzerinden gerçekleştirilmiştir. Radyo tiyatrosunun tarihsel gelişimi ve anlatı dilini oluşturan Aristoteles ve Maupassant tarzı hikaye anlatısının, podcast dizilerinde nasıl bir dönüşüme uğradığı ve non-lineer ile çerçeve anlatıma nasıl evrildiği incelenmiştir. Bu bağlamda, global ölçekte podcast dizisi alaındaki ilk yapımlar olan Welcome to Night Vale, The Bright Sessions, Homecoming, Ars Paradoxica, Wooden Overcoats, The Amelia Project, Blackout, Dark Wood, Türkiye'deki Zamanaltı: Bir Podcast Tiyatrosu, Uyku Öncesi: Karanlık Masallar, Solitaria Günlükleri, Kuzgun FM, Büyük Tufan, Kıvılcım, Karanlık Bölge, Karanlıkta Öyküler, Kefe, Denge'm, Epik Olmayan Bir Aşk Hikayesi, Hayatta Bir Gün, Korku Hikayeleri ve Eski Sevgiliden Olur Mu? gibi yapımlar üzerinden küresel ve yerel trendler ele alınmış. Bu çalışma, Türkiye'deki podcast dizileri alanındaki literatüre katkılar sunmayı amaçlamakta ve bu alanda gelecekteki araştırmalara rehberlik etmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on podcast series, which became a popular art and entertainment medium in Turkey following the COVID-19 pandemic. The research thoroughly examines the similarities and differences between podcast series and traditional media forms like radio drama and audiobooks, as well as the digital transformation process of this media type. Utilizing qualitative research methods and content analysis techniques, the study analyzes the narrative language, plot structure, story composition, and sound design of podcast series globally and in Turkey. It explores how the historical development of radio drama and narrative styles shaped by Aristotelian and Maupassant-like storytelling have transformed within podcast series into non-linear and framed narratives. This context includes an analysis of global pioneering productions such as Welcome to Night Vale, The Bright Sessions, Homecoming, Ars Paradoxica, Wooden Overcoats, The Amelia Project, Blackout, and Dark Wood, alongside Turkish productions like Zamanaltı: A Podcast Theater, Uyku Öncesi: Dark Tales, Solitaria Diaries, Kuzgun FM, Büyük Tufan, Kıvılcım, Dark Zone, Dark Stories, Kefe, Denge'm, An Unepic Love Story, A Day in Life, Horror Stories, and Could an Old Lover Be New Again? This study aims to contribute significantly to the academic literature on podcast series in Turkey and guide future research in this field.