Helenistik ve Roma döneminde Lykaonia
Lycaonia in Helenistic and Roman Period
- Tez No: 589021
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BAHAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Antik dönemde Konya Ovası'nın topraklarıyla sınırlanan bölge Lykaonia olarak adlandırılır. Lykaonia adının Hititler dönemindeki Lukka'dan kaynaklandığı kabul edilmektedir. Bölge coğrafi konumundan dolayı stratejik öneme sahiptir. Antik kaynaklar bölgenin sınırları ve tarihi ile ilgili bilgiler vermektedir. Helenistik dönemde yönetimi sık sık el değiştiren bölge Roma döneminde yerel krallara bırakılmıştır. Bölgede koloniler kuran Augustus hiç kent kurmamıştır. Bölgenin kentleşmesi Tiberius ve özellikle Cladius zamanında gerçekleşmiştir. Kent isimlerinin imparator isimlerini alması Roma yönetiminin etkisini göstermektedir. Bölgenin merkezi İkonion da Cladikonion adını almıştır.
Özet (Çeviri)
The region, which was bordered by the lands of the Konya Plain in ancient times, is called Lykaonia. The name of Lycaonia is thought to originte from Lukka in Hittites period. The region is strategically important because of its geographical location. Ancient sources provide information on the history and boundaries of the region. Management has changed hands frequently during the Helenistic period. The Roman period, the administration left to the local kingdoms. Augustus had never built a city. The urbanization took place during the Tiberius and especially Cladius. The influence of Roman administration is seen in city names. Icononion, the center of the region, was named Cladikonion.