Muhasebe denetiminde karşılaşılan hileler ve meslek mensubunun tutumu: Bingöl ve Elazığ örneği
Title of the thesis: Tricks in accounting auditing and attitudes of professionals: Example Bingöl and Elâziğ
- Tez No: 589039
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜSLÜM POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Hile, dünyada işletmelerin son yıllarda sıklıkla karşılaştıkları engellerden biridir. Kasten yapılan hileler, finansal tablolarda yapılan hileler veya çalışanlar tarafından yapılan hileleri en aza indirmek bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu da hileyi incelemek yerine hilenin oluşumunu, denetim faktörleriyle engellenmektedir. Çalışmada SPSS 21.00 programı kullanılmıştır. Çalışmanın amaçları doğrultusunda ölçekten alınan değerlerin bağımsız değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediği belirlemek için tek yönlü varyans analizi (Anova) uygulanmıştır. Guruplar arasında farklılığın neden kaynaklandığını hangi grupların birbirinden farklılaştığını görmek için Post-Hoc testi kullanılmıştır. Çalışmanın son kısmında Elâzığ SMMM odasına bağlı SMMM'ler ve çalışanlarına yönelik“Muhasebe Denetiminde Karşılaşılan Hileler ve Meslek Mensubunun Tutumu: Bingöl ve Elâzığ Örneği”anket çalışması yapılmıştır. Yapılan çalışmada ikili gruplar arasında karşılaştırma yapıldığında genel anlamda gruplar arasında bir farklılığın olmadığı görülmüştür. Ancak SMMM'ler ve stajyerler arasında düşük seviyede farklılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fraud is one of the obstacles that businesses have frequently encountered in recent years. It has become a necessity to minimize deliberate fraud, fraud in the financial statements or fraud by employees. This, instead of examining the fraud, the formation of fraud is prevented by control factors. SPSS 21.00 program was used in the study. For the purposes of the study, one-way analysis of variance (Anova) was used to determine whether the values obtained from the scale differed according to independent variables. The Post-Hoc test was used to see why the differences between the groups were caused by different groups. In the last part of the study, Hil Tricks in Accounting Auditing and Attitudes of Profession Members: Bingöl and Elâzığ example "survey was conducted for SMMMs and their employees connected to Elazığ SMMM room. When the comparison between the two groups was made, it was observed that there was no difference between the groups in general. However, a small difference was found between the CPDMs and trainees.