Aort darliği nedeniyle uygulanan aort kapak replasmanında sol ventrikül kitle indeksinin erken morbidite ve mortalite üzerine etkisi
Effect of left ventricular mass index on early morbidity and mortality after aortic valve replacemnt for aortic stenosis
- Tez No: 589038
- Danışmanlar: PROF. DR. PROF.DR.HIZIR METE ALP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Aort darlığında en etkin tedavi yöntemi aort kapak replasmanıdır. Aort kapak replasmanı, düşük cerrahi mortalite ve yüksek uzun sağkalım oranları ile yapılabilmektedir.Daha iyi sonuçlar için operatif morbidite ve mortaliteyi etkileyen faktörler araştırılmaktadır.Çalışmanın amacı , aort darlığı nedeniyle, mekanik protez kapak ile aort kapak replasmanı uygulanan hastalarda, artmış sol ventrikül kitle indeksinin postoperative erken dönem sonuçlara etkisinin araştırılmasıdır.Bu çalışmaya, hastanemizde 1995-2002 yılları arasında izole aort darlığı nedeniyle opere edilen 260 hasta dahil edilmiştir.Hastalar sol ventrikül kitle index değerlerine göre gruplanmış,cerrahi sonrası dönemde morbidite ve mortalite verileri karşılaştırmalı olarak irdelenmiştir.Cerrahi sonrası tüm hastalarda sol ventrikül kitle indeksinde anlamlı gerileme görülmüştür.Preoperatif artmış sol ventrikül kitle indeksinin morbidite artışı, uzamış hospitalizasyon ve erken mortalite ile doğrudan ilişkili olduğu tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
Aortic valve replacement is the most effective treatment modality in aortic valve stenosis.Aortic valve replacement has low mortality and provides good longterm survival.In order to achieve better surgical results, factors affecting morbidity and mortality are investigated.The objective of the present study is to elucidate whether high left ventricular mass index affects early outcomes after aortic valve replacement in aortic stenosis.260 patients with diagnosis of aortic stenosis, operated in our hospital between 1995-2002, were included in the study.Patients were grouped depending on their left ventricular mass index and postoperative morbidity and mortality results were analysed. Postoperative left ventricular mass regression was observed in all patients.Increased preoperative left ventricular mass index was found to be directly coralated with increased morbidity, increased hospitalization and early mortality