Süt sağım tesisleri ile ilgili 1983, 1996 ve 2007 yıllarına ait ISO standartlarının karşılaştırılması
Comparison of ISO standards of milk milking machinesfor 1983, 1996 and 2007
  1. Tez No: 589115
  2. Yazar: SERCAN SEÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAMİL BAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırmada, sağım makineleri ve tesisleri ile ilgili uluslararası test standartlarının yıllara göre yenilenmesi ve değişiklikleri incelenmiştir. Robot sağım hariç tutulursa, şimdiye kadar 3 kez revize edilmiş 3 standart vardır. 1983 yılında ilk kez ''ISO 6690: 1983 – milking machine installations –Mechanical tests'' olarak çıkan standart, 1996 ve 2007 yıllarında bölümlere ayrılarak iki kez revize edilmiştir. Bu standartlar şunlardır: ISO 3918 Süt Sağım Makineleri - Terminoloji, ISO 5707 Süt Sağım Makineleri - Tesis ve Performans ve ISO 6690 Süt Sağım Makineleri - Mekanik Testler. Bu standartlar seyyar sağım makinesi veya doğrudan kovaya sağım makinesi, süt boru hatlı sağım makinesi ve sağım odaları ile ilgilidir. Her revizyonda uluslararası süt sağım makinesi test standartlarına yeni testler eklenmiştir. Sağım makinelerinde ve tesislerinde sağım başarısı, meme sağlığı, süt verimi ve kalite artışı için kabul edilebilir toleranslar azaltılmıştır. Minimum gereksinimler, tesisler ve kapasiteler 2007 standartlarında daha ayrıntılı olarak belirtilmiştir. Uluslararası standartlarda yapılan en son revizyon ile, makine özelliklerine göre vakum pompası kapasiteleri arttırılmıştır. Yapılan karışılaştırmalarda, vakum regülatörünün ayarlandığı vakum değerini izin verilen toleranslarda tutmak, düzenli ve düzensiz vakum dalgalanmalarının düşük olması için regülatör seçiminin çok önemli olduğu belirlenmiştir. Sağım pençelerinin, bağlantı noktalarının, vb. malzemelerin seçimi ve kurulumunun süt hattı kaçaklarının artmasında etkili olduğu görülmüştür. Hava hattı kaçaklarının sızıntısına ek olarak, nabız aygıtlarının hava tüketimi de belirgindir. Sonuç olarak, sağım tesislerinin uygun şekilde kurulması ve çalışıyor olması için; düzenli ayar, bakım ve tamir yapmak için periyodik testlerin düzenli olarak tekrarlanması gerekmektedir. Yüksek sağım performansına ulaşmak için, periyodik testler yapılırken en son revize edilen ISO 2007 uluslararası standartları kullanılmalıdır. Bu standartlarda gösterilen tüm ilgili testler tam olarak gerçekleştirilmelidir. Devlet destekli ve desteksiz olarak kurulan sağım tesisleri ilgili ISO standartlarının en son revize edilen yönergesinde gösterilen ilgili testler periyodik ve tam olarak yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
This research has examined the renewal and changes of international test standards related to milking machines and facilities in comparison with years. If automatic milking is excluded, there are 3 standards that have been revised 3 times until now. The standards for the first time in 1983 were revised twice in 1996 and 2007. These standards are: ISO 3918 Milking Machines - Terminology, ISO 5707 Milking Machines - Construction and Performance, and ISO 6690 Milking Machines - Mechanical Tests. These standards are bucket or direct-to-can milking machine, pipeline milking machine and milking parlours. New tests have been added to the international milking machine testing standards in each revision. Acceptable tolerances are reduced in milking machines and plants for milking success, breast health, milk yield and quality increase. Minimum requirements, facilities and capacities are specified in more detail in 2007 standards. With the latest revision of international standards, vacuum pump capacities have been increased according to machine specifications. It has been determined that the regulator selection is very important in order to keep the vacuum value at which the vacuum regulator is adjusted to allowable tolerances and low regular and irregular vacuum fluctuations. It has been seen that the selection and installation of milking claws, connection points, etc. materials are effective in increasing milk line leaks. In addition to the leakage of airline leakages, air consumption of pulse devices is prominent As a result, for the proper establishment and operation of milking facilities; periodic tests should be repeated regularly to perform regular adjustment, maintenance and repair. In order to achieve high milking performance, the last revised ISO 2007 international standards should be used when performing periodic tests. All relevant tests shown in these standards must be fully performed. State-sponsored and unsupported milking facilities should be periodically and fully tested in accordance with the latest revised directive of the relevant ISO standards.