Bağımsız iki grup karşılaştırmasında kullanılan testlerin 1. tip hata ve testin gücü bakımından karşılaştırılması
Comparison of testsused in comparing independent two groups in terms of type 1 error and power of test
  1. Tez No: 589176
  2. Yazar: SEVİNÇ MUTAFOĞLU BOYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KOŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, Ziraat, Biostatistics, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada bağımsız iki grup karşılaştırılmasında kullanılan testler ele alınarak parametrik testlerde t-testi, parametrik olmayan ikili grup karşılaştırılmasında ise kullanılan testlerden Mann Whitney-U testi, Kolmogorov-simirnov testi, permütasyon testi I.tip hata ve testin gücü bakımından simülasyon yöntemi kullanılarak karşılaştırılmıştır. Çalışma da kullanılan testlerde 2 grup karşılaştırılmalı denemeler seçilmiştir. Her grupta aynı şekilde olarak (n=5,10,15,30) örnekler alınmıştır. Alınan bu örneklerdeki varyans oranları 1, 5, 10, 30 olarak kullanılmıştır. Aynı zamanda testin gücünü ölçmek belirlemek amacıyla 0.5, 1.0, 1.5, 2.0 sayıları eklenmiştir. Ele alınan bu denemelerde grupların alınmış oldukları popülasyonların; z, t, χ2, β dağılımlarının varsayılan ikili kombinasyonlarını gösteren popülasyonlarda gözlem adetleri eşit gruplar ele alınarak 100000 simülasyon denemesi sonucunda oluşan I. Tip hata ve testin gücü bakımından hesaplamalar yapılmıştır. Sonuç olarak gruplar arasında ki standart sapma artıkça testin gücü de artmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, t-test was used in parametric tests by considering the tests used to compare two independent groups. nonparametric paired group tests Mann Whitney-U test, Kolmogorov simirnov test, permutation test I.type error and the power of the test were compared using the simulation method. Two groups of comparative trials were selected in the tests used in the study. Samples were taken in the same way in each group (n = 5,10,15,30). The variance ratios of these samples were used as 1, 5, 10, 30. Also added numbers of 0.5, 1.0, 1.5, 2.0 in order to measure the power of the test. In these studies, the populations from which the groups were taken; In the populations showing the assumed binary combinations of z, t, χ2, β distributions, the number of observations were considered equal groups and calculations were made in terms of Type I error and power of the test resulting from 100000 simulation experiments. As a result, as the standard deviation increases between groups, the power of the test increases