Sezgisel bulanık esnek grup yapısı ve bazı özellikleri
Intuitionistic fuzzy soft group structure and its some properties
- Tez No: 589175
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIRAY ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu tezin amacı, literatürde mevcut olan sezgisel bulanık esnek grup kavramının (t,s)-normlar yardımıyla yeniden inşasını değerlendirmek, bu yeni yapıya ait temel özellikleri incelemek ve elde edilen sonuçları ortaya koymaktır. Bu çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde çalışmamızda temel olan gruplar, t-normlar, s-normlar, esnek kümeler, bulanık kümeler, sezgisel bulanık kümeler ve sezgisel bulanık esnek kümeler hakkında bazı tanımlar ifade edilmiştir. İkinci bölümde sezgisel bulanık esnek grupların (t,s)-normlar yardımıyla inşası verilerek, sezgisel bulanık esnek gruplara ait özellikler araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present thesis is to evaluate the concept of the intuitionistic fuzzy soft group which exist in the literatüre with help of (t,s)-norms, to examine the basic properties of them, and is to present the results obtained from this structures. This study consists of two main chapters. In first chapter, some definitions are crucial for our study such as groups, t-norms, s-norms, soft sets, fuzzy sets, intuitionistic fuzzy sets and intuitionistic fuzzy soft sets are stated. In second chapter, by giving the construction of intuitionistic fuzzy soft group with help of (t,s)-norms, the algebraic properties belonging to these are examined.