Teknoloji geliştirme bölgelerinin istatistiksel yöntemler ile etkinlik değerlendirilmesi
Efficiency evakuation of the technology development zones by statistical methods
  1. Tez No: 589206
  2. Yazar: NECLA YAHŞİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE ÖZEL KADILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bilim ve teknoloji politikaları konusundaki farkındalığın gelişmesi ile birlikte tüm dünyada Ar-Ge ve yeniliğe ayrılan kaynaklar gün geçtikçe artmaktadır. Ar-Ge ve yenilik faaliyetlerinin desteklenmesi Türkiye için de önemlidir. Bu bağlamda, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri, 26/6/2001 tarih ve 4691 sayılı Kanun kapsamında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından desteklenmiştir. Bu kanun kapsamında, bölgelerin gelişiminin sağlanması için devlet tarafından çeşitli vergisel ve vergisel olmayan teşvikler sunulmaktadır. Bu çalışmada, öncelikle, doğrusal programlama yöntemi olan veri zarflama analizinden yaralanarak, 2001 yılında Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu ile Türkiye'de yasal kimlik sahibi olan 47 tane Teknoloji Geliştirme Bölgesinin etkinlik analizi 2017 yılı verileri ile gerçekleştirilmiştir. Daha sonra, elde edilen etkinlik değerlerine etkisi olduğu düşünülen değişken/faktörler, doğrusal, beta, tobit ve lojistik regresyon analizleri belirlenmiş ve en iyi modele karar verilmiştir. Böylece, Türkiye'deki Teknoloji Geliştirme Bölgelerinin başarılarının ve kalkınmalarının arttırılması için yol gösterici olmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the increase of awareness on science and technology policies, the resources that are allocated to R&D and innovation all over the world are expanding day by day. When targets of 2023 are taken into consideration, supporting of R&D and innovation activities is of special importance for our country. Based on this, The Technology Development Zones, which have an important place in the development of our country, are supported by the Ministry of Industry and Technology within the scope of the Law numbered 4691 dated 26 June 2001. Within the scope of this law, various tax and non-tax incentives have been offered by the state to ensure the development of the regions. In this study, by using Data Envelopment Analysis approach, it is aimed to measure the activities of the Technology Development Regions, which had legal identity in 2001 by law. Firstly, 2017 activity levels were analyzed. Linear, tobit and beta regression analyzes are performed to determine the variables affecting the efficacy scores and the results of the applied models are compared. Making a policy to increase the successes and developments of the 47 Technology Development Zones in the study is the motivation for this thesis work.